Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Mlázovice v kostce

Poloha

Malebná podkrkonošská obec Mlázovice se nachází v Královehradckém kraji, v bývalém okrese Jičín (cca 13 km od Jičína, 13km od Nové Paky, 13km od Hořic v Podkrkonoší a 7 km od Lázní Bělohrad). Z geografického hlediska ji nalezneme na západním okraji podzvičinské kotliny na hřebenech Chlumů, Mlázovického a Hořického, v nadmořské výšce 306 m n. mořem. Odborníci tvrdí, že právě tady začíná krkonošský hřeben.

Turistika

Okolí Mlázovic je velmi vyhledávaným regionem pro odpočinek i mnohé sporty. Nalezneme zde celou řadu turistických tras a v poslední době i nově se rodících tras, v krásné přírodě, pro cyklisty.

  • zelená turistická značka - vede jako spojovací ke hřebenové červené turistické cestě, a dále do Podhorního Újezdu a Sobčic
  • červená hřebenová trasa - je velice vyhledávanou turistickou stezkou, která vede z Konecchlumí přes Mlázovický a Hořický Chlum až do Hořic, na kopec sv. Gotharda
  • modrá značka - vede z Mlázovic na Záduší, také přetíná hřebenovou červenou trasu (u vrchu Maxinec) a dále pokračuje po hřebenu dolů do Ostroměře a končí na vlakovém nádraží

V Mlázovicích samotných jsou na mnoha domech instalovány informační tabule, které informují turisty o histrorii obce a jednotlivých domků. V okolí Mlázovic bylo dříve dvanáct železitých pramenů a ložiska rašeliny. Proto byly za první republiky, i dříve, Mlázovice vyhledávány jako věhlasné lázně, pacienty ze všech koutů země. V padesátých letech dvacátého století byly tyto lázně z politických důvodů zrušeny (resp. přestěhovány do nedálekých Lázní Bělohrad) a lázeňské domy přebudovány pro sociální účely, kterým některé z nich slouží dodnes.

Současnost

V Mlázovicích žije počátkem třetího tisíciletí téměř 600 stálých obyvatel, s průměrným věkem pod 45 let. Obec má k dispozici nadstandardní občanskou vybavenost - celoplošná plynofikace, kanalizace, vodovod, telefon i elektřina. K dispozici je i pokrytí bezdrátovým internetem.

Pro účely občanů slouží zdravotní středisko (praktický lékař a zubař), pošta, dva obchody s potravinami a základními domácími potřebami, restaurace, letní restaurace, kino, sál s divadelním pódiem, menší sportovní hala, volejbalový a tenisový kurt, fotbalové hřiště, koupaliště apod. V zimě je k dispozici sjezdovka v nedalekém Mezihoří, které je součástí Mlázovic.

Obcí prochází několik autobusových linek, vlaková nádraží jsou vzdálena 3km (Šárovcova Lhota) a 4 km (Kovač).

Pracovních příležitostí je v obci méně - působí zde několik podnikatelů a menších firem, obchody, restaurace a Zemědělská akciová společnost Mlázovice, která je prakticky největším zaměstnavatelem v mikroregionu.

Do roku 1990 byly Mlázovic střediskovou obcí (pro 5 obcí), po transformaci místní samosprávy jsou samostatné. Výjimku tvoří osada Mezihoří, která je i nadále součástí Mlázovic. Mezihoří je především rájem pro turisty, houbaře a obdivovatele přírody, protože se nachází v rozlehlém údolí, které je tvořeno lesnatými Chlumy. V zimě je rájem pro vyznavače sjezdového lyžování.

Památky

Náměstí - pravidelný obdélníkový půdorys z roku 1540, kdy získaly Mlázovice statut městečka s právem výročních trhů a městským znakem. V roce 1901 byl uprostřed náměstí vztyčen Mariánský sloup z hořické sochařské školy. V roce 1928 byl vztyčen obelisk, věnovaný památce obětí první světové války. Uprostřed náměstí je kašna, na kterou byly v nedávné době instalována socha ženy (jejímž autorem je trutnovský rodák p. Korec, který přebýval na sklonku života v Mlázovicích).

Kostel Nejsvětější trojice - státem uznaná památka - postaven 1725 na místě dřevěného kostela, který tu už stával v roce 1360. Nejsvětější zvon na kostele byl ulit roku 1593. Hodiny pocházejí ze zrušeného novopackého kláštera Pavlánů.