Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Volejbal v Mlázovicích

VÝVOJ VOLEJBALU V MLÁZOVICÍCH, SOUČASNOST

60. a 70. léta

Kořeny volejbalu v Mlázovicích sahají hodně hluboko do 20. století. První výrazné úspěchy v poválečných letech se datují do 60. a 70. let. V tomto období se zde hraje okresní přebor mužů a Mlázovice patří k nejlepším na okrese. Dále je excelentním způsobem hrána soutěž juniorek, kterou v roce 1974 Mlázovice vyhrávají, pod vedením trenéra Lubora Podzimka.

80. léta

V osmdesátých letech ovládl Mlázovice, na poli sportu, především fotbal. Proslulé zápasy a skvělá umístění v zemědělských pohárech, se dají jen těžko zapomenout. Ještě počátkem desetiletí nenacházel domácí volejbalový tým v okrese přemožitele, ovšem úspěchy domácích sportovců ve fotbale a plavání, znamenaly logický odliv talentů z volejbalu k jiným sportovním odvětvím. V tuto dobu se v Mlázovicích hraje pouze okresní přebor smíšených družstev (na hřišti - 2 ženy a 4 muži). Poslední účast v okresním přeboru zmiňované kategorie se datuje v roce 1984.

Počátkem 80. let dochází také k rekonstrukci antukového hřiště u koupaliště, kterou si provádí hráči sami, za vydatné podpory místního JZD.

V dalších letech se schází pouze 1x týdně parta 15ti lidí ke hře rekreačního volejbalu.

90. léta

Mladší generace náctiletých hráčů, kteří začínají objevovat kouzla hry pod sítí, se začíná samostatně scházet na nedělních hrách. Později se tato skupina spojí se staršími hráči a od této doby začíná pravidelný trénink 2x týdně, kterého se účastní až 20 hráčů. Koncem 90. let přichází velká krize mlázovického volejbalu. Na tréninky chodí čím dál méně lidí, kritický je stav 5 - 6 jedinců, který hraničí s koncem volejbalu. I ve volejbalu se velmi výrazně odráží apatie a nezájem celé české společnosti o veřejné dění, společenské akce a sport.

rok 2000 a další

V roce 2000 se dává dohromady několik místních nadšenců a snaží se dát dohromady starou partu. To se podaří a zároveň se daří přivést na volejbal nové, mladé tváře. Začíná tak výchova několika klíčových volejbalistů, kteří v dalších letech budou tvořit jádro úspěšných družstev.

Velmi rychle se tvoří nadějný tým, který se v roce 2002 přihlašuje do okresního přeboru smíšených družstev. Obnovuje tak po dlouhých osmnácti letech tradici organizované volejbalové soutěže v Mlázovicích. Zároveň se jedná o jedinou sportovní soutěž v Mlázovicích, organizovanou pod hlavičkou ČSTV. Ambice nováčka soutěže nebyly velké, šlo především o cenné zkušenosti a o sehrání všech hráčů. Družstvo končí těsně za třetím na čtvrtém místě, ze šesti účastníků.

Nastupující hráči: Mirek Kinčl, Martin Kinčl, Milan Dittrich, Marcela Dittrichová, Petra Holečková, Vlasta Johnová, Tomáš Komárek, Renata Kubíčková, Karel Všetečka, Jiří John ml., Pavel Herbrych, Eva Pospíšilová, na několik zápasů hostuje i Karel Vojtěch a Jan Štěrba.

V průběhu sezóny se hraje několik přátelských utkání a turnajů. Především vánoční turnaj v Chomuticích se stává tradiční doménou - Mlázovice pravidelně vítězí. Trenérem týmu je bývalý ligový rozhodčí Zdeněk Gabriel. Vedoucím týmu, který se stará o vše potřebné je Tomáš Komárek. Hráči se kromě hry snaží také o zlepšení prostředí, ve kterém hrajou, proto v zimě 2002 provádí v místní tělocvičně opravu osvětlení (mimo jiné dochází po 30ti letech k výměně osvětlovacích zářivek).

Ročník 2003/2004 - Situace se podobá předchozím obdobím. Jen o pouhé dva sety končí Mlázovice za Peckou "B" na čtvrtém místě tabulky okresního přeboru. Volejbal Mlázovice dál provádí různé sportovní i mimosportovní aktivity a jasně o sobě dává vědět.

2004/2005

V sezóně 2004/2005 dochází k výraznému zlomu. Družstvo Mlázovic se obměňuje, navíc přichází dvě výrazné posily - Jan Štěrba a druholigový Libor Švandrlík. Rovněž v okresním přeboru dochází k velkým změnám startujících, soutěž se rozšiřuje.

V květnu 2004 dochází ke generální rekonstrukci volejbalového kurtu u koupaliště. Dvouměsíční práce provádí kompletně brigádně domácí hráči. Finančně je kryta sponzory a Obecním úřadem. Tato oprava probíhá za velmi nepříznivých podmínek počasí. V celkovém nákladu 60 tisíc Kč došlo k rozšíření hřiště, ubagrování okrajových břehů, olemování kurtu plastovými obrubníky, úpravě podloží, výměně antuky, částečnému oplocení, přívodu vody na kurt, vybudování laviček a k dalším doplňujícím terénním úpravám. Hřiště již od počátku získává velký respekt hostujících hráčů i funkcionářů.

Sezóna začíná s velkými ambicemi a odhodláním. Mlázovice vyhrávají fantasticky všechny podzimní zápasy a stávají se překvapivě podzimním mistrem. Mlázovický volejbal zažívá obrovský rozvoj a vyvolává velký zájem hráčů. V tuto dobu se chodí tomuto sportu věnovat až 30 hráčů, což je snad největší počet v historii. Volejbal ale táhne i diváky, na některé zápasy se přišlo podívat až třicet fanoušků, což je u tohoto sportu v takovéto soutěži naprosto neobvyklé.

Jarní část soutěže byla sehrána také na jedničku. Mlázovice opět vyhrávají všechna svá utkání a bez ztráty kytičky za celou sezónu se stávají Mistrem okresního přeboru smíšených družstev 2004/2005 na okrese Jičín. Naplnil se tak mnohaletý sen mnoha mistních volejbalistů. Samozřejmě to dále podpořilo další zájem o tento krásný sport, jak ze strany hráčů, tak i diváků. Mlázovice vzorně reprezentovaly svoji obec na poli sportu.

Kromě dlouhodobé soutěže se Volejbal Mlázovice účastní také mnoha turnajů s dobrými výsledky. Za zmínku stojí např. osmifinále silně obsazeného Cyrilo-Metodějského turnaje na Pecce, či postup do osmifinále ve Dřevěnicích, kde nás vyřadili až hráči první ligy. Potěšující bylo i třetí místo na turnaji v Jaroměři či vítězství na Vánočním turnaji v Chomuticích.

Fotogalerie