Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Městečko provozuje již třetím rokem místní pobočku Pošty. Jak hodnotíte tento provoz (oznámkujte jako ve škole)?


100bar100 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 7

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Výstava grafik Zdeňka Šindlara

05. 12. 2005

V předvánočním čase uspořádála Osvětová beseda Mlázovice výstavu grafik a maleb známého výtvarníka Zdeňka Šindlara.

V sále Restaurace Radnice Mlázovice, který je v posledních dnech zcela vytížen různými akcemi, uspořádala Osvětová Beseda Mlázovice, výstavu gafik a maleb výtvarníka Zdeňka Šindlera, který měl k našemu kraji velmi blízký vztah. Akce probíhala od pátku 2.12.2005 do úterý 6.12.2005. Při pátečním slavnostním zahájení, které probíhalo za osobní účasti pana Šindlara, připomněl jeden z pořadatelů, pan Aleš Kutnar, několik vzpomínek, které se k mistrovi vážou. Poté probíhala živá diskuze o jeho díle, ale i o zcela jiných tématech.


Kdo je Zdeněk Šindlar, jeho dílo a biografie

Autor se narodil v roce 1939. Na Vysokém učení technickém studoval 6 let Fakultu architektury, posléze 1 rok postgraduálního studia na Akademii výtvarných umění. Během studia se živil návrhy plakátů, ilustracemi a karikaturami, které byly publikovány v tehdejším československém tisku. V roce 1964, jako absolvent, byl přijat do Svazu českých výtvarných umělců. Ve druhé polovině šedesátých let pracoval 4 roky jako architekt v Architects Department of Greater London Council.

Zde pracoval převážně na projektech nových satelitních sídlišť na sever od Londýna. V Anglii také vystavoval své výtvarné práce, převážně v Londýně. Poslední jeho výstava byla v Chenill Galery na Kings Road v Chelsea, tehdy významném společenském centru. Byl prvním čechoslovákem, který dostal od roku 1948 "Labour Permit" - pracovní povolení pro práci architekta ve Velké Británi, od vlády jejího veličenstva.

V roce 1991 vyhrál první cenu za návrh plakátu na Graph Expu v New Yorku. V letech 1990-1996 vlastní dvě galerie výtvarného umění, jednu na Pražském hradě, druhou v Jičíně. Zde uspořádal během šesti let na čtyřicet výstav a vernisáží předních českých a evropských umělců. Šindlarovy artefakty jsou v četných sbírkách, nejenom v Evropě. Jeho cyklus litografií vlastní například Britské muzeum v Londýně. Americké kulturní centrum v Praze použilo jeho obrazy k výzdobě svých interiérů. Různé významné osobnosti vlastní šindlarova díla, například bývalý francouzský prezident, či ruský ministerský předseda. Při návštěva prezidenta USA Bila Clintona, použilo americké velvyslanectví šindlarovy kresby na všech oficiálních tiskovinách souvisejících s návštěvou.

Od roku 1984 je autor členem mezinárodního svazu výtvarných umělců se sídlem ve Stuttgartu. Jako architekt v současnosti spolupracuje s Městským úřadem v Nové Pace a s katolickou církví.
Žije a pracuje částečně v Praze a částečně v Podhájí u Jičína, jako svobodný umělec v oboru grafiky, malby a architektury. Svá výtvarná díla vystavoval v Anglii, Československu, Finsku, Holandsku, Japonsku, Kubě, Kypru, Maltě, Mexiku, POrtugalsku, Tunisu, Turecku, USA a dalších zemích.

Nyní jsme měli tu čest přivítat jej u nás v Mlázovicích.Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!