Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Městečko provozuje již třetím rokem místní pobočku Pošty. Jak hodnotíte tento provoz (oznámkujte jako ve škole)?


100bar100 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 7

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Víkend s Kelty

19. 08. 2006

O víkendu 12.8. a 13.8. se na louce za koupalištěm konal Pagan festival – setkání pohanských skupin.

O víkendu 12. a 13. 8. byla na louce za koupalištěm k vidění neobvyklá podívaná. Konal se tam PAGAN FESTIVAL.

Tuto akci organizovalo občanské sdružení Boiové a Fergunna z Kraslic, které se zabývá experimentální archeologií a rekonstrukcí života Keltů v době 3. až 2. století před naším letopočtem. Hlavní organizátoři přizvali další skupiny – Skjaldborg (ČR), Vae Victis (Slovensko) a Lupi di Ticino, kteří přijeli dokonce až z Itálie. Víkendový program měl název Setkání pohanských skupin od starověku až po Vikingy (10. stol.) a jejím motem bylo: "Uvidíte, jak žili Keltové, Slované a Vikingové před příchodem křesťanství. Projdete se po dobovém ležení, uvidíte výjevy z běžného života našich předků s ukázkami řemesel, uslyšíte přednášku a odpověď na cokoli, co vás bude zajímat."

Už od pátečního odpoledne bylo za koupalištěm nezvykle rušno. Postupně se tam objevilo asi 20 povětšinou plátěných přístřešků a stanů. Kolem se pohybovala řada lidí v dobovém oblečení. Návštěvníci se díky festivalu nenásilnou formou poučili o životě, který lidé v Evropě vedli před mnoha staletími. Bylo zde předvedeno téměř vše. Od přípravy jídla, výroby ošacení a šperků až po použití bylin. Svůj um předvedl kovář, tkadlec i soustružník dřeva. Samozřejmě tu nemohly chybět nejrůznější zbraně a předvedení bojové techniky. Odvážní návštěvníci si mohli vyzkoušet střelbu z luku a hod oštěpem, či boj muže proti muži ve vyhrazeném prostoru s atrapami zbraní.
Ke koupi byla připravena i výborná medovina.

Během soboty se představily jednotlivé skupiny a postupně předvedly zájemcům svůj program. Jednotlivé bloky měly názvy: Keltská móda, Povídání o bylinkách a Keltský bojovník.
V sobotu v podvečer se na místě upraveném jako obětiště konal Lugnasadový obřad. Zdařilá rekonstrukce dávného obřadu představujícího děkování bohům za úrodu, jak pravděpodobně kdysi vypadal.

Organizátoři bohužel nevyužili téměř žádnou prezentaci akce (pouze na svých stránkách www.kelti.cz a těsně před zahájením několika plakáty), a tak byla návštěvnost daleko nižší, než by si takováto zajímavá akce zasloužila. Přesto se, i díky poměrně příznivému počasí, nečekané setkání s minulostí velmi vydařilo. Myslím, že kdo festival navštívil, nelitoval.

Organizátoři festival prezentovali jako první ročník. Je proto pravděpodobné, že za rok se s našimi milými hosty sejdeme znovu. Doufáme, že se do té doby zlepší vzájemná komunikace, a budeme vás moci o konání festivalu včas informovat na našich stránkách.Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře
#2 | redakce | 28. 08. 2006 14:03
Jménem redakce se omlouvám za to, že v článku byl uveden nesprávný organizátor Pagan festivalu. Chyba vznikla nedostatečnou komunikací s pořadateli. Na odstranění tohoto problému bylo již zapracováno a pevně věřím, že během příštího ročníku už bude spolupráce dokonalá *52*. Janě moc děkuji za upozornění. Blanka Johnová
#1 | Johanka | 27. 08. 2006 18:05
Myslím, že v článku bylo poněkud zapomenuto (né Vaší chybou) na iniciátora celého Pagan festivalu! Byla to právě (na plakátech zmiňovaná) galská skupina Les Enfants de Finn, která položila základ oné myšlence, provedla první kroky ve vyjednávání s obcí a jinými důležitými osobami. Byla to jen shoda nepříznivých náhod, že se francouzští členové ve čtvrtek před akcí nemohli dostavit a dokončit tak své dílo. I tak můžeme říci, že Les Enfants de Finn byli přítomni(!), i když jen jednou osobou – mnou. Jsem řádným členem zmiňované skupiny již přes 5 let a „místošéfem“ (hrozný výraz) 2 roky. Tímto jen ujišťuji, že plakáty nelhaly.
Omluva na váznoucí komunikaci s www.mlazovice.cz není! Byla to opravdu fatální chyba, ale jak již bylo řečeno, byl to přeci jen první zkušební ročník a je co pilovat. Hlavně příště již nebudu mít tak perný rok na fakultě! (Omluva není, ale výmluva ano!*4*)
Pokud se najde více kritických připomínek, budu jen ráda!!!
Zdraví Janina Votrubů