Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Unikátní výstava přiblížila historii městečka

25. 06. 2010

Expozice v budově bývalé základní školy umožnila návštěvníkům nahlédnout do dávných dob. Byly zde k vidění stovky dobových fotografií, pohlednic či sportovních trofejí. Promítaly se také filmové záběry natočené v Mlázovicích v uplynulých letech.

Ivo John je známý svojí sběratelskou vášní, která se zaměřuje na vše, co souvisí s historií Mlázovic. V jeho bezedném archivu naleznete fotografie, pohlednice, trofeje mlázovických sportovců, ale i výpisy z obecních kronik. Mnoho exponátů je jedinečných, protože existují pouze v jednom kuse. Tyto materiály jsou sbírány již 50 let.

Proto připravovaná výstava „Mlázovice v zrcadle historie“ přitahovala svojí pozorností ještě před svým otevřením. Ivu Johnovi v její instalaci pomohlo mnoho dobrovolníků a dobrovolnic. Jedni pomáhali s přípravou exponátů, další s aranžováním, jiní zase pečlivě uklízeli několik let zavřenou budovu školy.

Všem se ale povedlo připravit pro návštěvníky VII. Sjezdu rodáků a přátel městečka unikátní kolekci materiálů.  Výstavku shlédlo za oba dva sjezdové dny několik stovek zájemců. Z úst mnohých zaznělo, že by bylo potřeba několika hodin, aby si vše podrobně prohlédli. I tak měli radost, že viděli řadu záběrů městečka, které jako by už ani nebyly pravdivé. Vývoj obce v posledních 50 letech změnil mnohé k nepoznání.

Potěšili rovněž obrázky kamarádů a příbuzných. Pořadatelé erudovaně odpovídali na otázky vztahující se k fotografiím. Zajímavá byla také sbírka mlázovických pohledů Josefa Chudoby. Je až neuvěřitelné, jaké krásné pohlednice dokázali vyrobit před sto lety.

Celou expozici doplňovali výňatky z obecních kronik či materiály zpracované místním kronikářem. Vyhledávané bylo i promítání filmových záběrů městečka z minulých období, které zapůjčili jejich majitelé. Nejvíce pozornosti přitahovala reportáž Československé televize, kterou natočila v Mlázovicích 28. dubna 1988 do zpravodajského pořadu Aktuality. Řada záběrů na staré koupaliště, cihelnu, náměstí a další místa připomenula, jak rychle se městečko vyvíjí.

Pro velký zájem návštěvníků byla výstava znovu otevřena v sobotu 26. června 2010, aby si ji mohli všichni znovu prohlédnout.


Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!