Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Starosta poskytl rozhovor Deníku

23. 12. 2010

Mlázovický starosta Tomáš Komárek odpovídá na otázky Jičínského deníku. V rozhovoru nastiňuje vývoj městečka v dalších letech.

Jičínsko – Po komunálních volbách došlo na mnohých radnicích k zásadním změnám, někde se vedení nezměnilo. Pro naše čtenáře jsme připravili seriál, v němž oslovíme starosty deseti měst a tří městysů okresu. Všem položíme stejné otázky, týkající se jejich starostování.

Autor: DENÍK/Iva Kovářová

Dnes odpovídá Tomáš Komárek, starosta Mlázovic.


JE TĚŽKÉ POCHOPIT A RESPEKTOVAT CHOVÁNÍ STÁTU K OBCÍM

1. Co podle Vašeho názoru městysu nejvíce chybí?
Jednoznačně více pracovních příležitostí. Sice zde působí několik zaměstnavatelů, ale pro rozvoj obce by jich bylo potřeba více. Tento jev však trápí většinu venkovských oblastí v republice. Dále bych zmínil obnovu kanalizace a výstavbu ČOV. Opravy by se také mohly dočkat příjezdové cesty do městečka, což však není v naší působnosti.

2. Jaké akce plánujete uskutečnit v tomto čtyřletém volebním období?
Dnes je ještě předčasné hovořit o všech plánech na volební období. Z předchozího období přetrvává potřeba rekonstrukce kanalizace, výstavby ČOV, rekonstrukce střechy na kostele Nejsvětější Trojice, rekonstrukce sběrného dvora, revitalizace hřbitova, rekonstrukce chodníků a komunikací, modernizace bytového fondu nebo modernizace obecní tělocvičny. Potřeb je mnoho, ale je možné, že nové zastupitelstvo tento seznam přehodnotí nebo přibudou další body.

3. Co pro Vás je v roli starosty nejsložitější?
Pochopit a respektovat chování státu vůči obcím. Na jedné straně nám ubírá peníze, na straně druhé přidává povinnosti. Navíc legislativa, podle které se musíme řídit, je zbytečně složitá, mnohdy si mezi sebou odporuje a neřeší problémy, se kterými se potýkáme. A k tomu ještě taková česká specialita – co úředník, to jiný výklad právního předpisu. Ať se chceme chovat sebelépe, nikdy nemáme jistotu, že náš postup je správný.

4. Jaké chystáte úspory?
V Mlázovicích se již tradičně zastupitelé vzdali svých odměn. Je to sice spíše symbolická částka, ale signalizuje jejich vůli dobře hospodařit. Naši zastupitelé, na rozdíl od poslanců, nic neslibují a konají. V Parlamentu to bývá obvykle obráceně. V dalších oblastech si budeme moci dovolit jen takové investice, na které stačíme. Naše městečko nemá dlouhodobě ani korunu dluhů a zadlužovat se nehodláme ani do budoucnosti, s výjimkou rozumného spolufinancování nějakého rozsáhlého a důležitého projektu, na který bychom obdrželi zásadní dotaci.

5. Na co se mohou občané těšit (nové projekty), nebo naopak čeho se mají obávat (zvýšení místních poplatků atd.)?
Doufám, že těšit se budou moci na další zlepšování podmínek života v naší obci, což znamená, že se nám bude dařit realizovat projekty, o kterých již byla řeč. Budeme se snažit také zachovat rozsah dosavadní občanské vybavenosti (školka, pošta, obchody, kino, kultura, zdravotnické středisko, dopravní obslužnost, domov důchodců, sportoviště, obecní bydlení apod.). Dále budu velice rád, pokud si náš úřad zachová punc přátelského místa, kde jsou občanům poskytovány kvalifikované služby, a to i nad rámec našich povinností. Zvýšení místních poplatků neplánujeme, dojde k němu pouze v případě, že se zvýší okolní vstupy, které je ovlivňují.

Převzato z Jičínského deníku, vyšlo dne 22.12.2010


Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!