Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Stará alej na náměstí odstraněna, ať žijí nové lípy

04. 04. 2007

Na základě posudku odborníků a jednomyslného rozhodnutí zastupitelů obce, byla pokácena lipová alej v prostoru náměstí. Důvodem byl havarijní stav mnoha stromů a nevratné poškození většiny zbylých. Během několika dní dojde k výsadbě nových stromků.

Každý, kdo se dostal poslední březnový týden na mlázovické náměstí, pozoroval, jak dochází k odstraňování celé lipové aleje, která byla vždy nedílnou součástí těchto prostor. Ke kácení přistoupila obec po mnoha konzultacích s řadou odborníků a na základě odborného posudku Státní agentury na ochranu životního prostředí. Zdravotní stav stromů již neumožňoval dlouhodobou záchranu, několik jedinců bylo dokonce v havarijním stavu.

V rámci programu revitalizace obecní zeleně přistoupili zastupitelé jednomyslně k závažnému kroku odstranění nemocných stromů. Celý postup a možné varianty byly velmi podrobně diskutovány na Zasedání zastupitelstva č.5/2006-2010. Do diskuze se zapojila i řada z přítomných padesáti občanů. Nikdo z nich nevystoupil proti tomuto postupu. Ti, kteří veřejně vystoupili, vyjádřili svůj souhlas. V úterý 27.3.2007, v 7.00h začala vrčet motorová pila a byla spuštěna rozsáhlá akce. Kácené lípy byly vysázeny ve dvacátých letech minulého století. Vzhledem k tehdejším politickým událostem, bylo vysázení národního stromu chápáno jako demonstrace národního uvědomnění a podpory českého státu. Před lipami byla na náměstí alej kaštanů.

Odstraňování stromů trvalo tři dny, následně bylo odvezeno dřevo, o víkendu provedla specializovaná firma vyfrézování pařezů a zároveň pracovník, který je do obce přidělen na veřejně prospěšné práce, provedl úklid celého náměstí. Návštěvníkům se tak nabídl velmi ojedinělý a krátkodobý pohled na prosvětlené náměstí, který mohli takto vidět naši předci naposled  před devadesáti lety. Při kácení se ukázalo, že stav některých stromů je ještě horší než se očekávalo. Osm lip bylo kompletně shnilých, v jejich případě hrozilo přímé ohrožení kolemjdoucích. Čtrnáct stromů bylo prohnilých v různém stupni, dále měly řadu chorob, pahýlů a dutin. Pouhých šest kusů bylo v přijatelném stavu, který umožňoval prodloužení jejich života cca o 10-15 let, ne déle. Vzhledem k jednotnosti nové výsadby však došlo ke kompletnímu odstranění.

Do poloviny dubna bude provedena výsadba nových stromů. Opět se jedná o dekorativní lípu velkolistou, na speciálním kultivaru, který nedosahuje takové výšky. Ovšem i v tomto případě je důležitá nutnost každoroční odborné péče. Nové stromky jsou vzrostlejší, mají obvod kmínku v 1m nad zemí 14-16 cm a jsou opatřeny kořenovým balem. Všechny uvedené vlastnosti podporují rychlejší návrat prostoru náměstí do přijatelného stavu. I když se již ozvala řada občanů, kterým se otevřenější náměstí líbí více. Nicméně, náhrada proběhne podle původního plánu.

Obec Mlázovice vyzývá všechny občany, aby se podíleli na nové výsadbě. Přijďte si zasadit svoji lípu. Termín akce bude ještě upřesněn po potvrzení dodávky stromků ze školky. Mechanizovaně budou předpřipraveny jámy pro kořenový bal, sázející provedou pouze dočištění otvoru, zasazení a zahrnutí zeminou. Vzhledem k omezenému počtu stromů je možné si rezervovat „svůj“ strom pro výsadbu, stejně tak lze na Obecním úřadě domluvit individuální termín.


Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře
#3 | Jana Votrubová | 13. 04. 2007 09:17
Díky! Tak teď už jen aby se nepokazila údržba a hlavně řez - všichni jsme viděli, co to s lipkama pak udělá.
#2 | Tomáš Komárek | 13. 04. 2007 08:03
Původ nových stromků je v ČR a velmi blízko. Jsou z produkce Školek v Hradci Králové. Kultivar se mi bohužel zjistit nepodařilo.
#1 | Jana Votrubová | 05. 04. 2007 10:27
Zdravím, smím vědět jaký kultivar přesně Tilia platyphyllos byl vybrán pro novou výsadbu? A jakého původu jedinci budou? Díky Jana