Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Šestnáctihodinový výpadek proudu ochromil Mlázovice

19. 01. 2007

Devastující smršť, která se prohnala ze čtvrtka na pátek naší zemí, odřízla Mlázovice na rekordní dobu 16ti hodin od elektrické energie, což způsobilo značné problémy. Rozsah přímých škod v obci způsobených větrem, nebyl tak vysoký.

Čtvrtek 18. leden 2006, kolem 22.00 hodiny. Vlivem poškození větrnými poryvy dochází k přerušení dodávek elektrické energie i do Mlázovic. Všichni usínají a nikdo si nepřipouští, že by potmě také vstával. Ráno však situace pokračuje. Nejedou některé autobusové spoje, všude je tma, obchody mají zavřeno a je slyšet déšť a silný vítr. Po osmé hodině ranní, při rozednění, lidé sčítají své škody, které napáchala noční smršť, později meteorology označená jako největší v novodobé historii České republiky.

Mlázovice naštěstí byly uchráněny od největších hrůz. Vichřice poškodila antény, pár střech, strhala větve, rozházela nepořádek po ulicích, pokácela některé ploty. Později je zjištěno kompletní poškození elektrického vedení od koupaliště k Hájence, ke ktrému došlo v důsledku vývratu několika stromů, které na něj spadly a zpřethaly nosná lana. Značné škody jsou zaznamenány také na lesních porostech. Největším akutním problémem je však neobnovení dodávek proudu.

ČEZ distribuce zpočátku neposkytovala vůbec žádné informace o stavu poškození a odhadech výpadku, ale zprávy z různých koutů země naznačovaly, že se jedná o mimořádný problém. Již v průběhu dopoledne přestává téci voda (došlo k vyčerpání zásobníků nad obcí), což nejsilněji pociťují v Domově důchodců, kde je třeba zvýšené péče o 57 klientů. Obec narychlo jedná s jičínským provozovatelem vodovodu o náhradní dodávce vody v cisterně, nicméně požadavek na přečerpání do vlastního zásobníku (který ústav nemá) je nereálný a tak se hledají nové cesty. Pitná voda je zajišťována z balených lahví, jako alternativní řešení pro zásobování vodou užitkovou je poslána hasičská cisterna místního sboru. V průběhu dne bylo po mnoha telefonátech energetiky sděleno, že hlavní závada je na stožárech vysokého napětí mimo náš region, a tak musíme čekat na opravu. Proto nebylo možné určit, zda-li bude dodávka obnovena ještě v pátek. Obec začala řešit další problém v Domově důchodců - topení. Bylo domluveno vypůjčení benzinové elektrocenrály pro řízení kotelny, ale nemožnost jejího rychlého připojení tuto snahu zastavila.

Během dopoledne se mnoho lidí nedostalo do práce, mnoho se jich vrátilo zpět, z důvodu zavření provozů. V průběhu dne obec i občané odklízeli napáchané škody. Protože obec obdržela z krizového štábu informace varující před opakováním událostí z předchozí noci, byla provedena rychlá oprava veřejného osvětlení, které bylo rovněž poškozeno a mělo být funkční pro případné noční události.

Asi v 16 hodin byla dokočena oprava hlavního vedení a vše se zase definitivně rozsvítilo. Velkým problémům však ještě nebyl konec. Spadané dráty z vedení u koupaliště byly stále pod proudem a tak hrozilo obrovské nebezpečí smrtelného úrazu pro mnohé kolemjdoucí, kteří si z tohoto místa udělali atrakci. Proto byly opět povoláni mlázovičtí hasiči, aby místo uzavřeli až do příjezdu energetiků, kteří provedli odpojení celého systému. NA TOMTO MÍSTĚ MUSÍME APELOVAT NA VŠECHNY OBČANY, ABY SI UVĚDOMILI, ŽE DRÁTY ELEKTRICKÝCH VEDENÍ BÝVAJÍ ČASTO FUNKČNÍ I PO PÁDU ZE SLOUPŮ NA ZEM A V TOMTO PŘÍPADĚ HROZÍ SMRTELNÉ NEBEZPEČÍ A TO I JEN V JEJICH BLÍZKOSTI BEZ DOTYKU (KAŽDÝ DRÁT MÁ KOLEM SEBE VODIVÉ POLE). V TAKOVÉ SITUACI JE NUTNÉ SE OD MÍSTA VZDÁLIT A NEPRODLENĚ SITUACI NAHLÁSIT (OBECNÍ ÚŘAD, ENERGETIKA, POLICIE).

Další varování meteorologů se naštěstí již nenaplnila a situace se uklidnila. Uplynulé hodiny nouzového stavu odhalily některé nedostatky systému mimořádných událostí (nefunkčnost všech sirén při výpadku proudu, nefunkčnost telefonů a obecního rozhlasu na Obecním úřadě v případě výpadku energií, absence některého vybavení SDH Mlázovice, nevyřešené zálohování pro energetické systémy v Domově důchodců a některé další). Nezbývá nám, než se na krizové situace lépe připravit a doufat, že žádné závažné nepřijdou.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!