Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Městečko provozuje již třetím rokem místní pobočku Pošty. Jak hodnotíte tento provoz (oznámkujte jako ve škole)?


100bar100 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 7

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Radniční hodiny znovu odměřují čas v městečku

14. 03. 2008

Po osmi měsících se znovu ozvaly hodiny na mlázovické Radnici. Jejich typické odbíjení a informace o čase většině obyvatel citelně chyběly. Hodiny byly zprovozněny po generální rekonstrukci a úpravě na elektronické řízení času.

Když se v létě loňského roku začal hodinový stroj několikráte za den zastavovat, byla pozvána specializovaná firma HAINZ, která jej posoudila a zkonstatovala několik závažných závad. Výrok orlojníků o nutnosti rozsáhlé opravy nebyl nijak překvapivý – vždyť  hodiny se velmi často zpožďovaly nebo předcházely. Po desetiletích provozu byly rozebrány v roce 1979 při přestavbě budovy Radnice.  Znovuzprovoznění se stroj čáslavské firmy Adamec dočkal o rok později, u příležitosti Sjezdu rodáků. Stroj opravovali i mlázovičtí dobrovolníci. Některé komponenty byly vyrobeny téměř na koleně, což se v přesnosti chodu muselo projevit. Vzhledem k tomu, že v rozpočtu městečka nebylo s rozsáhlou opravou počítáno, byla odložena na rok 2008.

Počátkem února byl  celý stroj demontován a odvezen do pražské dílny. Opravy se ujal pražský orlojník Otakar Zámečník, který se stará o nejvýznamnější  české hodiny a orloje, ten na Staroměstském náměstí nevyjímaje.  Kromě kompletní repase stroje bylo přistoupeno k vyjmutí  kyvadla, které je příliš choulostivé na rozdíly teplot (způsobuje zpožďování a předcházení). Došlo k jeho nahrazení elektronickým krystalem, který je řízen bezdrátovým signálem DCF vysílaným z Mnichova,  zaručujícím absolutní přesnost chodu hodin, automatické přechody zimního a letního času i automatické nastavení ciferníku po delším výpadku proudu. Kratší výpadek hodiny nezastaví.

Ve čtvrtek 13. března byly hodiny přivezeny zpět do Mlázovic a vráceny na Radnici. Společně s tím byly opraveny rozvody k ručičkovému stroji a cimbály vydávající charakteristický zvonivý zvuk.  Úpravu doznalo i elektronické natahování tak, aby odpovídalo dnes platným bezpečnostním předpisům.  Orlojníci také zaškolili mlázovického hodináře Ladislava Johna mladšího. Pokud bude stroji věnována minimální péče, mohou se obyvatelé městečka těšit, že po desetiletí  uvidí  na Radnici na vteřinu přesný čas.Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!