Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Přednáška přinesla zahrádkářům cenné informace

09. 03. 2008

Odborný lektor ČZS Ing. Luděk Groh uspořádal v sobotu 8. března 2008, ve spolupráci s obecním úřadem, velmi zajímavou přednášku na téma „Moderní pěstování zeleniny“. Více než třicet návštěvníků se v jídelně Radnice seznámilo s řadou novinek.

Jak eliminovat jedovatou chemii  na zahrádce? Jak efektivně na všudypřítomné slimáky? Jak se správně připravuje kompost? Nebo jak se dlouhodobě zbavit krtků? Na všechny tyto otázky a desítky dalších odpověděl přednášející pan Luděk Groh z Teplic nad Metují, který na pozvání obecního úřadu zavítal do Mlázovic. Tento odborný instruktor ČZS (Českého zahrádkářského svazu) patří mezi uznávané zahrádkářské odborníky v ČR a můžete se s ním setkávat na řadě akcí, jako je Zahrada Čech v Litoměřicích, Hobby České Budějovice apod., kde provozuje certifikovanou zahrádkářskou poradnu. Kromě domácích posluchačů zavítali na besedu také zahrádkáři z okolních obcí a organizace ČZS v Lázních Bělohradě.

Celá přednáška byla zaměřena na nové trendy a poznatky v zahrádkaření a agrochemii, které se objevily v posledních letech. Byly představeny přípravky na ochranu rostlin nové generace – zcela bez jedů, stimulátory růstu zvyšující výnos o desítky procent, moderní houby chránící rostliny před chorobami, zázračné izraelské fólie na fóliovníky, netkané textilie, lepové desky, biologické přípravky proti řadě škůdců nebo  speciální  hmota  ze Švédska, která trvale odpuzuje krtky, hryzce a jiné hrozby dobré úrody. Velkým hitem  je  rovněž  holandský  biologický přípravek (hlístice) ničící slimáky, kteří zamořili naše městečko. Zajímavé byly rovněž informace o nových odrůdách zeleniny –například kopru bez květů, který zůstává stále zelený nebo nedřevnatících  kedlubnách. Ohlas způsobila i doporučená technologie výroby vlastního kompostu, která zaručuje, že za 6 měsíců, bez velké námahy, máte doma krásnou a výživnou zeminu a také uklizenou zahradu.

Na závěr se přítomní mohli dotázat na problémy, se kterými se potýkají na svých zahrádkách. Kdo chtěl, mohl si za výhodné ceny zakoupit řadu přípravků, především těch nejnovějších, na ochranu a výživu rostlin nebo osivo nových i osvědčených odrůd zeleniny. Po více než třech hodinách odcházeli všichni spokojeni a překvapeni, co vše je dnes možné a jaké novinky se prosazují do praxe.

Škoda jen, že nepřišlo více zájemců. Třeba těch, kteří nevědí, co mají dělat s posekanou trávou a vozí ji všude po lese a příkopech. Možná by si uvědomili, že kromě porušování zákonů a znečišťování okolí, se zbavují toho nejcennějšího, co mají na svých zahrádkách.Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!