Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 1

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Myslivecké poděkování

17. 10. 2021

Myslivecký spolek Ostříž Mlázovice děkuje veřejnosti za podporu a pomoc po požáru bažantnice.

Jak jste již byli na webových stránkách informováni, dne 20. června letošního roku, došlo k požáru odchovny bažantů v Rašelině patřící místnímu mysliveckému spolku Ostříž Mlázovice. Myslivecký spolek odchovává od 80. let každoročně okolo tisíce bažantů a vypouští je do místní přírody. Každoroční společné hony jsou na jedné straně odměnou za celoroční práci, na druhé straně také společenskou událostí, příležitostí se setkat, společně prožít krásný den a v neposlední řadě i udržovat tradice.

20. června 2021 bylo v inkriminované budově 1000 čerstvě vylíhnutých bažantích kuřat. Dva dny před tím byl v rekonstruované části namontován nový chladící box na zvěřinu za několik set tisíc korun. 20. červen mohl být dnem, kdy náš spolek ukončil svoji činnost a dokonce jsme mohli řešit situaci s hledáním finančních prostředků na zaplacení již nainstalovaného zařízení, bažantů, apod.

Shodou náhod se podařilo požár zachytit relativně včas a velký dík patří především místnímu hasičskému sboru, jehož rychlým zásahem došlo pouze k omezeným škodám na nové přístavbě a vnitřním vybavení. Bažantí odchovna bohužel lehla popelem. V prvních hodinách a dnech jsme skutečně přemítali jak dál, co jsme schopni obnovit a zprovoznit či zachránit. Nicméně jsme stejně tak v prvních dnech začali cítit silnou podporu členů spolku, kolegů, známých i samotné veřejnosti, kteří nám nabízeli různou formu pomoci. Od osobní účasti, přes materiální pomoc až po pomoc finanční. S ohledem na praktickou stránku věci jsme se rozhodli požádat o případnou finanční podporu a reakce nás, musím přiznat, zaskočila.

Mysliveckému spolku se díky vlastním členům a přátelům myslivosti, ale také díky příspěvku např. obce, hasičů a jednotlivých občanů, podařilo bažantnici v původně nepředstavitelném čase postavit znovu. Rozhodli jsme se pro lehkou dřevěnou konstrukci, neboť bažanty chováme přes léto a není tedy třeba izolovaná budova. Základová deska zůstala nepoškozena. Bylo třeba vyměnit část střechy na nové budově, kompletní elektroinstalace a rozvody vody. Dnes mohu říci, že k dnešnímu dni jsou veškeré nutné opravy dokončeny, odchovna znovu stojí na původním půdorysu a rekonstruovaná část je opravena. Dokonce se nám podařilo zajistit několik set bažantů pro podzimní vypuštění.

Členové spolku odpracovali na obnově odchovny 1500 hodin a celkové náklady na obnovu se pohybují okolo 400 tisíc korun. Znovu tedy chci poděkovat všem za pomoc, kterou nám v jakékoliv formě poskytli. Je to vzpruha pro naši činnost a zároveň i závazek, abychom dále pracovali na obecném vnímání myslivosti jako lidské činnosti, která do krajiny rozhodně patří. Náš spolek se bude snažit ocenit naše podporovatele nějakou malou pozorností dle našich možností.

Jedním z problémů, který dlouhodobě řešíme, jsou i podmínky a legální možnosti prodeje zvěřiny veřejnosti. Zvěřinu lze prodávat bohužel pouze v celku, tedy v kůži, či peří. V některých zemích EU je situace daleko příznivější a např. v Německu je naprosto běžný prodej řezníkem upravené zvěřiny, např. druhý den po honu. Bohužel nejsme schopni zainvestovat provoz, který by toto umožňoval v českých podmínkách, ale snad se poučíme z okolních zemí. Současný stav rekonstruované části bažantnice by německému standardu vyhovoval.

Každopádně budeme i nadále přemýšlet, jak se přičinit o zajímavější kulturní život na vesnici a jak lépe využít i kvalitní zvěřinu pro místní občany. Dnes ji z velké části musíme prodat do výkupu a zvěřina končí ve velkých restauracích či v zahraničí. Každopádně si dovolím upozornit, že i dnes je tedy možné zvěřinu u nás koupit, bohužel její další zpracování si musíte zajistit na vlastní odpovědnost. K dispozici je zvěř srnčí, případně divočák. V ideálním případě je vhodné dopředu kontaktovat hospodáře spolku (Jiří Vích 733 726 209), který Vás zpětně kontaktuje ve chvíli, kdy je zvěřina k dispozici.

Dovolujeme si tedy ještě jednou veřejně poděkovat všem podporovatelům. Vaší podpory si vážíme a je pro nás zavazující.

Přeji Vám příjemný podzim.


Tomáš Pařík, předseda MS „Ostříž“ Mlázovice

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!