Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Městečko provozuje již třetím rokem místní pobočku Pošty. Jak hodnotíte tento provoz (oznámkujte jako ve škole)?


100bar100 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 7

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Mlázovský kostel poodhalil svá tajemství

01. 06. 2015

V pátek 29.5.2015 večer od 18 do 22 hodin v mlázovském Kostele Nejsvětější Trojice probíhala Noc kostelů.

Noc kostelů je unikátní mezinárodní akce, nápad otevřít svatostánky široké veřejnosti vznikl v roce 2003 a pro velikou oblíbenost se neustále rozšiřuje do dalších míst a zemí. V Čechách se konala poprvé v roce 2009 v Brně. Letos, šest let poté, je již rozšířena po celé republice a účastní se jí tisíce lidí na stovkách míst. Mlázovští měli tu čest, že právě jejich kostel vybrala Bělohradská farnost pro letošní ročník.

Pořadatelé si dali velmi záležet a na hosty z blízka i z dáli čekal nazdobený kostel a bohatý celovečerní program. Hned u dveří každý dostal milou pozornost na památku v podobě perníkového zvonečku nebo kostelíka, přívěsku „Matičky“ a několika obrázků.

Celý večer byl kostel volně přístupný, mohli jste si prohlédnout nejenom hlavní loď, ale i zákristii, presbytář, kůr, varhany, věž se zvony a krásným výhledem, půdu se složitým pletencem trámoví a mnoho jiných běžně nedostupných zákoutí. Během večera probíhal také doprovodný program složený z přednášek o historii kostela i obce, nebo také vzpomínku na působení řádových sester v Mlázovicích. O dechberoucí hudební intermezza se postarala křesťanská mládežnická skupina VíraS. Co by to bylo za akci v kostele bez hry na varhany. Na elekronické, ale nakonec po přímluvě i klasické kostelní zapreludoval pan ředitel Jaroslav Jirásko, na housle ho doprovodila dcera Anna.

Na prostranství před kostelem čekalo na znavené poutníky malé občerstvení od místních dobrovolných hasičů a stánek s tvůrčí dílničkou pro nejmenší.

Noc kostelů se v Mlázovicích vydařila. Více než sto návštěvníků se nechalo okouzlit umem a fortelností našich předků, kteří kostel postavili, ale ocenili i současnou generaci, jak památku spravuje a udržuje.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!