Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Mlázovský kostel poodhalil svá tajemství

01. 06. 2015

V pátek 29.5.2015 večer od 18 do 22 hodin v mlázovském Kostele Nejsvětější Trojice probíhala Noc kostelů.

Noc kostelů je unikátní mezinárodní akce, nápad otevřít svatostánky široké veřejnosti vznikl v roce 2003 a pro velikou oblíbenost se neustále rozšiřuje do dalších míst a zemí. V Čechách se konala poprvé v roce 2009 v Brně. Letos, šest let poté, je již rozšířena po celé republice a účastní se jí tisíce lidí na stovkách míst. Mlázovští měli tu čest, že právě jejich kostel vybrala Bělohradská farnost pro letošní ročník.

Pořadatelé si dali velmi záležet a na hosty z blízka i z dáli čekal nazdobený kostel a bohatý celovečerní program. Hned u dveří každý dostal milou pozornost na památku v podobě perníkového zvonečku nebo kostelíka, přívěsku „Matičky“ a několika obrázků.

Celý večer byl kostel volně přístupný, mohli jste si prohlédnout nejenom hlavní loď, ale i zákristii, presbytář, kůr, varhany, věž se zvony a krásným výhledem, půdu se složitým pletencem trámoví a mnoho jiných běžně nedostupných zákoutí. Během večera probíhal také doprovodný program složený z přednášek o historii kostela i obce, nebo také vzpomínku na působení řádových sester v Mlázovicích. O dechberoucí hudební intermezza se postarala křesťanská mládežnická skupina VíraS. Co by to bylo za akci v kostele bez hry na varhany. Na elekronické, ale nakonec po přímluvě i klasické kostelní zapreludoval pan ředitel Jaroslav Jirásko, na housle ho doprovodila dcera Anna.

Na prostranství před kostelem čekalo na znavené poutníky malé občerstvení od místních dobrovolných hasičů a stánek s tvůrčí dílničkou pro nejmenší.

Noc kostelů se v Mlázovicích vydařila. Více než sto návštěvníků se nechalo okouzlit umem a fortelností našich předků, kteří kostel postavili, ale ocenili i současnou generaci, jak památku spravuje a udržuje.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!