Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Městečko provozuje již třetím rokem místní pobočku Pošty. Jak hodnotíte tento provoz (oznámkujte jako ve škole)?


100bar100 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 7

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Mlázovičtí občané si o Velikonocích vysázeli nové lípy

10. 04. 2007

Řada lidí využila jedinečnou příležitost a přišla si vysadit svoji lípu při obnově aleje. Náměstí má nyní nový vzhled.

Ještě před pokácením nemocných lip obec slíbila, že se bude snažit vrátit nové stromy na náměstí co nejdříve. Svému slibu dostála beze zbytku. Odstranění stromů, včetně frézování pařezů a úklidu netrvalo ani týden a již na velikonoční sobotu byla naplánována nová výsadba.

Zahradníci dodali sazenice v devět hodin, poté došlo k rozvozu k jednotlivým stanovištím, od deseti hodin probíhala výsadba a v půl dvanácté jsme se již mohli těšit z nově zasázené lipové aleje. Obec nabídla občanům, aby využili neopakovatelné možnosti a každý si přišel zasadit svůj strom. Proto se náměstí hemžilo více než padesáti lidmi, přišli důchodci i děti, chalupáři i trvale žijící. Celá akce se brzy proměnila v prestižní společenskou záležitost. Každý se snažil, aby právě ten jeho stromeček byl nejlépe opečován, řadu rodinných alb budou zdobit fotografie z tohoto dopoledne. Pozadu nezůstaly ni některé klientky místního Domova důchodců, které vyměnily francouzské hole z alopaty a pilně s velkým odhodláním pomáhaly.

Kromě samotné výsadby, která probíhala do otvorů připravených strojově, byly stromky opatřeny opěrnými kůly a ochrannou páskou kmene, která zabraňuje nadměrnému přehřívání a vysušování mladých stromů. Ihned po výsadbě se aleje ujali mlázovičtí hasiči, kteří vše pečlivě zalili a i nadále budou, v případě potřeby, dodávat lípám vodu, než zmohutní. Obec ještě provede zamulčování okolí kmenů, aby se zabránilo zbytečnému vysychání kořenových balů.

Nové lípy budou osazeny i na druhé půlce náměstí, kolem Pomníku padlých. Zde se zatím čeká na výkopové práce spojené s výměnou zemního kabelu veřejného osvětlení. Jakmile bude vše dokončeno, můžeme se těšit na další zelený přírůstek.


Obecní úřad velice děkuje všem občanům, kteří se podíleli na obnově parku. Jsme rádi, že se vše vydařilo a již nyní můžeme obdivovat další atraktivní část zeleně v Mlázovicích.
Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře
#3 | Tomáš Komárek | 06. 05. 2007 17:22
Tak to tě Jani můžu potěšit a ostatní také. S doplňující výsadbou se počítá, ale asi bude až příští jaro, protože nyní nejsou k dispozici vhodné sazenice. Ty pro náměstí máme již delší dobu zamluvené, ale poptávka jaksi převýšila, takže pro alej ke hřbitovu a jinam musíme počkat na další várku.
#2 | Jana Votrubová | 04. 05. 2007 22:16
Dovolte mi ještě jednu poznámečku: Popřemýšlejte vážně, když už se bude konat druhé vysazování lip na náměstí, jistě nebude problém současně dosadit i pár jedinců do mezer v aleji ke hřbitovu (nemluvím o mezerách na mostky). Je ve výborném stavu, a tak by si zasloužila, aby i z dálky plnila svou funkci krajinného prvku. Nyní působí trošičku jako noty na buben.
#1 | Jana Votrubová | 11. 04. 2007 07:59
Mám radost a gratuluji k výsledku! *52* Jen mi příjde líto, že žádnému z Votrubáků nepřišlo vhodné zasadit "vlastní" lípu před rodným domem...