Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Mlázovická stopa Járy Cimrmana

29. 04. 2024

Už je to jisté. Věhlasný český vynálezce a génius poctil svojí návštěvou mlázovické lázně. Jeho stopy byly odhaleny v městečku i sousední Šárovcově Lhotě.

V sobotu 13. dubna 2024 proběhlo v Šárovcově Lhotě odhalení otisku tohoto velikána v našem kraji, za účasti mnoha hostů. Ti se z poutavého vyprávění poprvé dozvěděli, jak to vlastně všechno bylo.

Dle věrohodného vyprávění starců, Jára Cimrman na přelomu července a srpna 1909 navštívil, na doporučení známých, vyhlášené slatinné a klimatické lázně Mlázovice. Byl to krátkodobý pobyt, dnes bychom to nazvali wellness. Rád se procházel voňavými lesy. Místní chalupníci tomu říkali ve zkratce Čivole – čichej voňavý les.

Jára v nedělní podvečer pobyt končí, blíží se bouřka a všechny potahy jsou v polích na žních. Tudíž nelze použít k odjezdu na vlak drožky.

Podnikavý majitel lázní František Hrádek měl pro nepředvídané situace pro hosty připraven velociped, dnes to je běžné, jsou to sdílená kola a koloběžky.

Při nasedání na velociped Jára zjistil, že řetězové kolo je silně namazáno kolomazí z Libína. Proto zaskočil do koloniálu Josefa Plašila a zakoupil si klipsnu na kalhoty a zamezil tak jejich zašpinění.

Odjel z lázní na zastávku Šárova Lhota – Mlázovice Lázně. Sdílený velociped zanechal pod přístřeškem i se zakoupenou klipsnou. A tady jeho stopa bohužel končí?

Dle signalisty Hrušky si ve spěchu zakoupil lístek pouze do Vostroměře.


Text: Liboslav Knězáček a Jindřich Kyncl
(publikováno s jejich laskavým svolením)

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!