Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Mlázovická knihovna se těší velké oblibě

27. 02. 2011

Půjčování knih má v Mlázovicích dlouholetou tradici, již v roce 1894 byla za tímto účelem založena „Občansko- čtenářská beseda“. Během své více než stoleté historie se mlázovská knihovna mnohokrát stěhovala. Nyní se nachází v Radnici.

Knihovnice Blanka Johnová zaznamenává v posledních letech renesanci knihovnictví a návrat lidí k četbě. Velmi ji těší, že mezi čtenáři je hodně malých dětí, i předškoláčků. Budiž díky rodičům a prarodičům, že s dětmi přijdou, a hlavně že jim doma čtou a vedou je tak k lásce ke knihám a českému jazyku. Další velkou čtenářskou skupinou jsou pak senioři, zejména ženy. Imobilním čtenářům knihovnice duševní potravu dokonce donese až domů. „Asi jako všude, největší úpadek jsem zaznamenala u náctiletých“, říká paní Johnová, „internet, televize a bohužel i horší neřesti jsou pro ně lákavější, snad nová generace, o které byla již řeč, bude jiná“.

Knihovna má vlastní fond, čítající cca 1500 svazků. Velkou pomocí je spolupráce s Knihovnou Václava Čtvrtka v Jičíně, díky jejímuž výměnnému fondu se knihovna rozrostla o dalších téměř 2000 svazků. Tyto knížky jsou několikrát do roka obměňovány. Jen díky tomu u nás knihovna tak dobře funguje a naši čtenáři mají stále k dispozici nové knihy, tak malá obec jako Mlázovice by na neustálé doplňování fondu neměla peníze.

Po získání dotace od Ministerstva kultury byl v naší knihovně zaveden elektronický výpůjční systém a došlo k digitalizaci knižního fondu. Jelikož jsme byli mezi prvními na okrese, muselo se zpočátku ledacos doladit, ale teď už vše funguje téměř bez problémů. Výhodou je jistě i propojení knihoven po síti (jak s mateřskou v Jičíně, tak s dalšími malými knihovnami), takže se dá okamžitě zjistit, zda je požadovaný titul možné vypůjčit.

Každá knihovna má svojí atmosféru, skoro se chce říci duši, kterou jí vtiskly její knihovnice. U nás se o tuto záslužnou činnost, již bez mála čtyřicet let, obětavě stará paní Blanka Johnová. Její celoživotní záliba v četbě a hlavně vzorné vedení mlázovské knihovny ji vyneslo letošní nominaci na Jivínského Štefana za dlouhodobý kulturní počin.

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!