Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Mlázovice získaly zajímavé historické předměty

23. 10. 2006

Naše obec získala nečekaně řadu zajímavých a cenných fotografií, zápisků a vzpomínek z minulého století, které k ní mají vztah. Starosta obce Jiří Čeřovský a kronikář Martin Vágenknecht je přivezli z Bruntálu.

Lidské osudy jsou někdy nevyzpytatelné a kroky mlázovických rodáků vedou do mnoha míst naší země. Nejinak tomu bylo i v případě pana Bohumila Tvrzského, který se sice narodil v Mlázovicích v roce 1921, ale jako hajný brzy odešel a nakonec se usadil v Rázové, nedaleko Bruntálu na Severní Moravě. Spolu s věcmi, které si sebou odnesl, byla i řada zajímavých historických předmětů, vztahujících se se k Mlázovicím a blízkému okolí, po svém otci a dalších předcích. Otec, také Bohumil Tvrzský st. (1880-1971), bydlel v Mlázovicích, do roku 1900 v č.p. 139 (zde měl jeho otec trafiku a smíšený obchod až do r.1908). Protože byl učitel, působil na různých místech okresu až do roku 1939. Poté, až do své smrti v roce 1971, bydlel na náměstí v domě "U Plašilů". Po jeho smrti syn vše odvezl do Bruntálu.

Nebýt veliké laskavosti a ochoty paní Fuxové z Opavy, která byla přítelkyní Bohumila Tvrzského ml. (zemřel ve věku 79 let v roce 2000), ztěží by se do Mlázovic vrátila řada zajímavých fotografií obce a okolí z 19. století, almanach, řada unikátních poznámek o dění v obci z počátku 20. století, různé zápisky, listiny a další věci, které byly předmětem pozůstalosti. Paní Fuxová nelitovala dlouhé cesty a navšítvila Mlázovice, kde kontaktovala starostu obce Jiřího Čeřovského a sdělila mu, že by ráda Mlázovicím věnovala uvedené předměty.

Proto se v pondělí 16. října 2006 vydal pan Jiří Čeřovský, spolu s obecním kronikářem Martinem Vágenknechtem a Tomášem Čeřovským do Bruntálu, kde jim bylo cenné dědictví předáno. Obec rovněž obdržela nabídku zápůjčky podkrkonošského kroje z 19. století, který je ve vlastnictví dárkyně. Dále byli zástupci naší obce informováni, že v galerii Státního zámku v Bruntále visí obraz Mlázovic z počátku 20. století, o který vede paní Fuxová soudní spor o určení vlastnictví. Pokud jej vyhraje a obraz získá, hodlá jej opět věnovat Mlázovicím.

Vše, co bylo do Mlázovic darováno, bude naším kronikářem pečlivě prostudováno a zaneseno do majetku obce. Později bude vše k nahlédnutí a také vystavováno při vhodných příležitostech. Obec rovněž, i touto cestou, děkuje paní Fuxové za její ochotu a laskavost.


Fotografie: Tomáš Čeřovský
Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!