Malebné městečko v překrásném
kraji na hranici Českého ráje a Podkrkonoší.
21. 06. 2010
Sjezdy rodáků mají v městečku tradici již od roku 1928. Letos se konal posedmé. Organizátoři si připravili pro návštěvníky velice bohatý program. Do Mlázovic zavítaly nad očekávání stovky hostů, objevily se i známé osobnosti.
Celý program začal uctěním obětí světových válek u Pomníků padlých na mlázovickém náměstí. Starosta městečka Tomáš Komárek zároveň slavnostně zahájil víkendový program.
Jako první odstartoval tenisový turnaj na hřišti s umělým povrchem u koupaliště. Poté se již otevřely všechny připravené expozice. Příchozí mohli obdivovat rozsáhlou výstavu historických fotografií, pohledů a dalších materiálů ze života městečka. Mnoho dospělých zavítalo do mateřské školky, aby si prohlédlo její modernizované prostory a zavzpomínali si na svá léta strávená v tomto domě. Obrovský zájem byl o výstavu z historie hasičského sboru a ještě větší o prohlídku moderní zásahové techniky a výstroje místní výjezdové jednotky.
Myslivecké sdružení Ostříž prezentovalo své trofeje, fotografie z historie a současnosti spolku, ale také výbavu současných myslivců. Účastníci sjezdu se zajímali i o expozici firmy, která vyrábí umělý pískovec. Ojedinělá byla především ukázka technologie výroby tohoto materiálu. Svůj program si připravil Domov důchodců Mlázovice, který ho spojil s oslavou výročí 55 let od založení. Návštěvníci mohli nahlédnout do většiny prostor zařízení. K vidění byla i ukázka vybavení pokoje z počátku zařízení, včetně postele, na které spal Jára Cimrman. Obyvatelé domova si během víkendu užívali vystoupení živé hudby či bělohradského pěveckého sboru. Sami přispěli sehráním několika pohádek.
Po oba dva dny byl připraven bohatý doprovodný program. Sportovci si zahráli tenisový turnaj, hasiči předvedli požární útok v podání mladé a staré gardy. Mladí se museli hodně snažit, aby nebyli poraženi. Především pro děti byla určena střelecká soutěž se vzduchovkami a luky. Mlázovický kronikář Martin Vágenknecht udivoval svými fenomenálními znalostmi příchozí na besedě o historii městečka, jeho domů a rodů. Ani ne ve třiceti letech si pamatuje tisíce datumů, jmen i míst a tak ochotně odpovídal na otázky týkající se mlázovické historie. Však také na jeho besedě bylo zcela „vyprodáno“. Ti, kteří přišli pozdě se již do jídelny nedostali.
Jedním z vyvrcholení víkendu bylo vystoupení herce Boba Klepla na sále Radnice. Uvedl, že Mlázovice jsou jeho „srdeční záležitost“, pochází odsud jeho otec. Samozřejmě pobavil přítomné řadou historek z televizní obrazovky a divadelních prken. Večer uzavřel společenský večer s živou hudbou v podání kapely Efekt.
Nedělní program doplnila slavnostní mše svatá v Kostele Nejsvětější Trojice, projížďky v historickém kočáře či vystoupení dechové hudby Javorka. Během jejího koncertu se Náměstí vrátilo do lázeňských časů, kdy se hosté procházeli parkem, seděli na lavičkách a poslouchali hudbu. Po oba dny vystavovali mlázovičtí umělci svoje práce na chodbách Radnice. Program Sjezdu uzavřelo alternované divadelní představení mlázovických ochotníků.
Představitelé městečka nechtěli pořádat žádnou okázalou akci, ale příjemné setkání přátel a známých. Mnoho hostů jim v průběhu víkendu děkovalo. Jedna rodina ze Slovenska dokonce našla i své dávné příbuzné, se kterými se nikdy neviděli. Je dobře, že lidé nezanevřeli na své rodiště a mají k němu silné pouto. Je dobře, že městečko mohlo toto příjemné setkání zprostředkovat.
Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!