Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Mlázovice mají druhou unikátní publikaci o své historii

13. 06. 2019

Martin Vágenknecht představil novou knihu „Mlázovické živnosti, řemesla a povolání“.

Když dopsal mlázovický kronikář Martin Vágenknecht svoji úspěšnou prvotinu s názvem „Mlázovické domy a pohled do života v nich“ slíbil, že do tří let obohatí čtenáře o další publikaci týkající se historie městečka a jeho obyvatel.

Svůj slib dodržel a světlo světa spatřila další velmi zajímavá kniha „Mlázovické živnosti, řemesla a povolání“. Její představení se uskutečnilo v sobotu 8. června 2019 v jídelně Radnice. Slavnostní události se zúčastnila asi stovka místních, chalupářů i dalších hostů z celého regionu.

Nejprve se ujal slova starosta městečka. Zdůraznil, že obec si velmi váží výjimečné a dlouhodobé práce kronikáře. I přes jeho nízký věk za sebou zanechal neocenitelné dílo mapující kompletní historii Mlázovic. Dále vyzvedl ojedinělé propojení mnoha zdrojů, ze kterých autor čerpá. Jedná se nejenom o informace z matrik, kronik, archivů či farních knih, ale své publikace neopakovatelným způsobem doplňuje a obohacuje o životní příběhy, které Martin Vágenknecht sesbíral za dvacet let od rodáků a pamětníků.

Velmi důležité také bylo, že se podařilo udržet u takto kvalitní knihy nízkou cenu. Hlavní podíl na tom má sám kronikář, který celé dílo připravil bez nároku na honorář. A také obec, která dlouhodobě spolupracuje s levnou a seriózní tiskárnou v Třebestovicích. A proto Mlázovické živnosti vyjdou na pouhých tři sta korun českých.

Poté svoji knihu představil sám autor. Práce na ní trvala zhruba tři roky, ale sběr potřebných informací samozřejmě mnohem déle. Ocenil ochotu desítek obyvatel i příbuzných bývalých rodáků při poskytování fotografií a historických dat z rodinných archivů. Bez úzké spolupráce s okolím by publikace v podobném rozsahu nemohla vzniknout. Poděkoval také Mgr. Romanu Johnovi, který knihu technicky zpracoval a provedl jazykovou korekturu.

A pak již nastal očekávaný okamžik. Autor si knihu symbolicky pokřtil šampaňským a zahájil její prodej. Každému, kdo chtěl, vepsal u této slavnostní příležitosti věnování. Autogramiádu následně doplnila beseda a projekce historických fotografií, kterou si připravil Roman John.

Autor povedené knihy však s psaním rozhodně nekončí. Již nyní připravuje třetí, mapující místní spolky, sportovní kluby a další volnočasové aktivity. Kromě toho zpracovává kompletní historii místního sboru dobrovolných hasičů, kterou chce rovněž vydat v knižní podobě.

Městečko je na svého kronikáře Martina náležitě hrdé. Vždyť podobně zmapovanou historii má k dispozici málokterá obec. Již dnes se všichni těší na jeho další literární počiny.Údaje o knize: Martin Vágenknecht: „Mlázovické živnosti, řemesla a povolání“, vydáno 2019, formát A4, 212 stran, voskované barevné desky, pevná vazba, křídový papír, velké množství historických fotografií, náklad 350 ks. Cena 300 Kč. Koupit ji lze na Obecním úřadě v Mlázovicích.


Fotogalerie u článku: Tomáš Čeřovský

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!