Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Masopustní průvod rozveselil městečko

02. 02. 2016

Na sobotu 30. ledna 2016 připravilo Sdružení „Mlázovičtí rodiče dětem“ novou zajímavou akci – průvod masopustních maškar.

Masopust je období od Tří králů (7. ledna) až do začátku čtyřicetidenního půstu před Velikonocemi. Naši předci si uměli toto období náležitě užít. Konala se spousta tancovaček, bálů, hostin, zabijaček, ale také svateb, neboť manželství uzavřené v této době mělo být obzvláště šťastné. Během masopustu hospodyně chystaly spoustu typických pochoutek, třeba koblihy, boží milosti, škvarkové placky a mnoho pokrmů z masa. Poslední tři dny před půstem byly vyvrcholením oslav, kdy se hodovalo, tancovalo a křepčilo, tak nějak do zásoby, neboť tyto radovánky byly během postního období zapovězené. Konec masopustu, který vychází vždy na úterý, vyvrcholil průvodem maškar, které za doprovodu hudebníků, chodily dům od domu. Maškary prováděly různé taškařice a rozpustilé kousky. V každém stavení je řádně pohostili, aby se hospodářství celý rok dobře dařilo.

Masopust jako takový, ani samotný průvod, nemá v našem městečku tradici. Snad možná nejstarší ročníky by si vzpomněly, jestli se tu v době jejich dětství slavil. Před několika lety uspořádal podobnou akci místní amatérský divadelní soubor, ten již ale dávno zanikl. Je proto hezké, že se o další obnovu tohoto zvyku pokusilo zdejší sdružení rodičů. Masky, i když až na medvěda s medvědářem moc neodpovídaly masopustní tradici, byly krásné, veselé a barevné a jistě daly maminkám mnoho práce. Snad proto, že vinou chybějící hudby nedělal průvod patřičný virvál, snad nedostatkem znalostí českých lidových tradic, zkrátka stalo se, že nikde nečekaly hospodyně s ošatkami koláčů a koblih ani hospodáři s pálenkou.

Maškary si však vše vynahradily nejprve v Domově důchodců, kde je klienti a zaměstnanci pohostili, jak se sluší a patří, koláčky. Poté se průvod přesunul k hasičárně, kde byl ukončen. Pro masopustníky místní hasiči přichystali bohatou hostinu, na které nechyběly ani typické zabijačkové pochoutky.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!