Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Májka oživila náměstí

24. 04. 2015

Dalším počinem dobrovolného seskupení rodičů byla výstavba Májky ve středu městečka.

Sdružení „Mlázovičtí rodiče dětem“, by rádo obnovilo některé tradice v našem městysu. A tak se, s hrstkou dobrovolníků, sešlo v neděli 19. dubna 2015 odpoledne na náměstí, aby zde postavilo Májku. Májka se stavěla den před svátkem apoštolů Filipa a Jakuba, tedy 30. dubna. Dnes je jejich svátek posunutý, přesto se stále noci z posledního dubna na 1. května říká „Filipojakubská“. Avšak v tuto dobu se slaví již tradiční čarodějnice a tak jsme si řekli, proč naše náměstí nezkrášlit na delší dobu. Proto byla Májka postavena již v polovině dubna.  

K vytvoření májky se používá nejčastěji smrk, borovice nebo bříza. Strom je zbaven větví a kůry a jen horní část se ponechá s větvemi. Vršek Májky je ozdoben věncem a stuhami. Obvykle se staví na návsi. Dříve umísťovali mládenci také májku u domů svobodných dívek. Důležité ale bylo ji uhlídat. Často totiž o tuto trofej usilovali přespolní, a tak se na návsi držela stráž. Pokácená nebo odnesená Májka představovala pro danou vesnici skutečnou ostudu.

Na konci května se Májka kácela. Tento úkon byl vždy spojen s velkou slavností, které se účastnilo mnohem víc lidí než stavění. Následovala tancovačka. Z kácení Májky a s tím spojenou taneční zábavou, hodně profitoval hospodský, který právě z tohoto důvodu inicioval a i nějakou tou lahvičkou nebo pivem sponzoroval její stavění. Od té doby se začaly venku provozovat letní taneční zábavy. Kácení máje vlastně zahajovalo jejich sezónu. Při této události se pořádaly také různé soutěže a hry. Například, když padal kmen, tak se závodilo o předmět uvázaný v jeho špičce při stavění.                                  

V Mlázovicích se letošní akce účastnila zhruba dvacítka občanů a dalších přihlížejících. Jak je uvedeno výše, použili jsme smrk, jehož kmen byl zbaven větví a kůry a vršek ponechán pro ozdobení. Toho se ujaly šikovné maminky se svými dětmi. Na jednotlivé větve vázaly mašle z krepového papíru a i slaměný věnec byl zkrášlen pestrobarevnými mašlemi. Poté se Májky ujali tatínkové, aby ji vztyčili a postavili. Úkol to byl náročný, protože ozdobený strom byl velice těžký. Ale zvládli to na výbornou a tak tradiční Májka již zdobí naše náměstí.

Doufáme, že se líbí i ostatním obyvatelům a návštěvníkům městečka, kteří práci dobrovolníků ocení. Samozřejmě na další akce rádi uvítáme nové pomocníky. 


Text: Lenka Nováková
Fotogalerie: Veronika Huťová

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!