Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Knihovna v Mlázovicích zažívá renesanci

13. 03. 2007

Je celorepublikovým trendem, že se lidé navracejí ke čtení, a tím i k návštěvám knihoven. Nejinak je tomu i u nás.

Není to jen zdání. Tento fakt můžeme dokázat statistickými údaji. Naše knihovnice tuto statistiku povinně zpracovávají již řadu let. Data se zasílají do jičínské Knihovny Václava Čtvrtka, která má pověření pečovat o všechny malé knihovny na okrese. Z jejího výměnného fondu také získává naše knihovna většinu novinek. Nákup vlastních knih je při dnešních cenách nemožný, proto této bezplatné služby velice rádi a hojně využíváme.

Jak již bylo naznačeno, obyvatelé Mlázovic mají o čtení stále větší zájem. Jako důkaz uvádíme porovnání statistik za roky 2005 a 2006:

Statistika za rok 2005

Počet dospělých čtenářů - 88
Počet čtenářů do 15 let - 12
Počet návštěv knihovny - 390

Počet výpůjček: 2 912 ks (236 ks naučná literatura, 2 578 ks beletrie, 22 ks naučná literatura pro mládež, 76 ks beletrie pro mládež).

Počet čtenářů tvoří 15,4 % z celkového počtu obyvatel. Mládež tvoří z celkového počtu čtenářů 13,6 %. V průměru si každý ze čtenářů vypůjčil za rok 2005 33 knih, což odpovídá počtu 5 knih na obyvatele Mlázovic.

Statistika za rok 2006

Počet dospělých čtenářů - 93
Počet čtenářů do 15 let - 26
Počet návštěv knihovny - 736

Počet výpůjček: 4 081 ks (447 ks naučná literatura, 3 171 ks beletrie, 63 ks naučná literatura pro mládež, 400 ks beletrie pro mládež).

Počet čtenářů tvoří 20 % z celkového počtu obyvatel. Mládež tvoří z celkového počtu čtenářů 22 %. V průměru si každý ze čtenářů vypůjčil za rok 2006 35 knih, což odpovídá počtu 7 knih na obyvatele Mlázovic. 

Jak je vidět, nárůst jsme zaznamenali hlavně v počtu dětských čtenářů. Také zvýšení počtu vypůjčených knih určených dětem a mládeži z 98 kusů v roce 2005, na 463 kusů !!! v roce loňském, jistě hovoří za vše. Jsme velice rádi, že si k nám mladá generace našla cestu.

Nemalou měrou se na návštěvnosti knihovny podílí počítač s přístupem na internet. 52 čtenářů knihovny je zároveň pravidelnými uživateli internetu. Tuto službu ale využívá i mnoho občanů, kteří nejsou registrovanými čtenáři. Průměrně využije možnosti práce s internetem 15 lidí za týden.

Připomínáme, že všechny základní informace o knihovně najdete na tomto webu v odkazu "Knihovna - Základní informace" na levé straně obrazovky.

Doufáme, že nám všichni čtenáři zachovají svou přízeň i nadále. Samozřejmě se také moc těšíme na všechny nové návštěvníky. 

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!