Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Fenomenální kronikář udivoval svými znalostmi

25. 06. 2010

Mlázovický kronikář Martin Vágenknecht odpovídal na otázky účastníků sjezdu, týkající se historie rodů, domů a příbuzenských vazeb. Jeho přesné odpovědi vzbudily velký obdiv přítomných.

Na povídání s kronikářem městečka se těšilo mnoho mlázovických občanů, ale setkání s ním si nenechalo ujít ani několik desítek hostů VII. Sjezdu rodáků a přátel městečka. Jak by ne, vždyť o jeho neuvěřitelné paměti a hlubokých znalostech místní historie už kolují legendy. Proto Jídelna Radnice, kde se povídání uskutečnilo, zažila nevídaný nápor. Židle pro všechny zájemce nestačily, mnozí sledovali vše ve stoje.

Ale určitě to stálo za to. Ani ne třicetiletý kronikář udivoval přítomné svými hlubokými znalostmi. Někteří hosté, kteří ho neznají, si zpočátku mysleli, že se jedná o nacvičený program a odpovědi na předem naučené otázky. Při dotazu na své předky však brzy pochopili, že nic připravené není. A tak se mnozí dovídali, kdy přišel do Mlázovic jejich rod, jak se větvila jejich rodina, kdy se kdo narodil a zemřel, kam se přestěhoval nebo přiženil. Celým pořadem provázel velmi obratně Josef Valenta, který kronikáře vhodně doplňoval. Na úvod vystoupil také předchozí kronikář Aleš Kutnar.

Kromě besedy připravil Martin Vágenknecht pro účely Sjezdu také zajímavé tištěné materiály. Jmenný seznam mlázovických občanů, kteří již nežijí, s daty narození, úmrtí a povoláním. Tak daleko do minulosti, jak bylo možné vypátrat. Ještě unikátnější je téměř dvousetstránkový materiál pojednávající o historii domů v Mlázovicích a Mezihoří. Pro mnohé je to velmi cenná možnost dozvědět se, co vše se dělo v domě, kde právě žijí.

Za nepřebernými vědomostmi o mlázovické historii stojí jistě geniální paměť. Ale také stovky hodin studia historických pramenů v různých archivech, kronikách či zašlých půdách. Nezanedbatelnou studnicí informací jsou také nepočítané rozhovory s obyvateli městečka a okolí. Řada měst a obcí má obrovské problémy kronikáře sehnat. Nejenom, že Mlázovice ho mají, ale jeho neobyčejné znalosti jsou vyhlášené. Rád poskytne všem zájemcům informace, které hledají.


Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!