Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Městečko provozuje již třetím rokem místní pobočku Pošty. Jak hodnotíte tento provoz (oznámkujte jako ve škole)?


100bar100 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 7

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Druhé sokolnické setkání v Mlázovicích

08. 01. 2013

Deset sokolníků navštívilo, v prosinci 2012, městečko na pozvání Mysliveckého sdružení Ostříž Mlázovice. Předvedli zajímavé ukázky lovu dravce se psem.

Po úspěšném loňském loveckém dni s dravci se i letos Myslivecké sdružení rozhodlo uspořádat sokolnické setkání v jejich honitbě. Bylo pozváno 10 sokolníků s jejich dravci, mezi nimiž jsme mohli na ranním nástupu na náměstí vidět sokoly stěhovavé, křížence sokolů, jestřába lesního a orla skalního. Vzhledem k tomu, že tamní myslivci vypouští v okolí Mlázovic bažanty, byla většina dravců zaměřena právě na tuto kořist, i když byl hospodářem povolen ulovit i jeden zajíc a jedno srnče. Pro úspěšný lov je ale zapotřebí mít i šikovného psa ohaře, který tuto zvěř ve svém úkrytu najde a vystaví. K tomuto účelu byli k dispozici tři angličtí setři a jeden pointer.

Sokolnické setkání započalo před desátou hodinou na náměstí v Mlázovicích představením dravců a krátkou přednáškou o jejich lovu. Dále se sokolníci se svými svěřenci přemístili k mlázovickému rybníku, odkud směřovali po strouze až k Chotči. V polovině dne bylo myslivci nachystáno občerstvení, které ve slunečném, ale mrazivém dni každý uvítal. Během jejich šestihodinové procházky samým středem honitby našli dostatečný počet zvěře k tomu, aby si každý mohl pustit svého dravce a úspěšnost jejich útoků byla vysoká. Při slunci západu se při finských ohních troubilo sedmi kusům ulovené zvěře na výřadě.

Sokolnické setkání v naší honitbě nemá tradici, o to je to přitažlivější akce, která přiláká nejen ostatní členy mysliveckého sdružení, ale i laickou veřejnost, která se i letos přišla podívat, na tolik opomíjený pradávný způsob lovu, který je naprosto přirozenou záležitostí ve volné přírodě. Sokolníci i myslivci si nádherně mrazivé setkání na sněhu pochvalovali, a tak zřejmě tyto lovy nebudou poslední a rádi se u nás všichni sejdou opět za rok.

                                                                                                                  Jana Votrubová

Fotogalerie: Michal Hrnčíř, Jana Votrubová, Blanka Komárková

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!