Malebné městečko v překrásném
kraji na hranici Českého ráje a Podkrkonoší.
30. 12. 2009
Mlázovický domov důchodců oslavil v roce 2009 již 55 let od svého založení. Dnes nabízí klientům služby kvalitního sociálního zařízení rodinného typu.
V roce 1954 přijali tehdejší představitelé okresu politické rozhodnutí o sloučení vyhlášených mlázovických rašelinných lázní s lázněmi bělohradskými, což znamenalo přesun veškerých procedur do Lázní Bělohradu a faktický zánik lázeňství v našem městečku. V uvolněné budově hlavních lázní byl zakrátko založen Útulek pro přestárlé, později Domov důchodců.
Činnost tohoto zařízení probíhala po desetiletí ještě v budově bývalého hotelu na Náměstí a také v přilehlé obecní budově. Protože kapacita domova nestačila, začala se v druhé polovině sedmdesátých let minulého století plánovat zásadní přístavba. V roce 1985 došlo ke kolaudaci nové budovy (typu OKÁL), ve které je ubytováno více než 40 klientů.
Zásadní změny se Domov důchodců v Mlázovicích dočkal krátce po listopadu 1989. Budova hotelu byla vrácena v restituci a tím došlo k výraznému poklesu klientských míst tohoto sociálního zařízení. Před rokem 1990 se domov staral o více než 100 osob, oproti dnešním 55.
Historickým mezníkem byla také změna zřizovatele v roce 1992. Díky nesmyslnému pokynu z Ministerstva zdravotnictví a horlivosti tehdejších úředníků Okresního úřadu v Jičíně, byl realizován pokyn o převodu sociálních zařízení z OÚNZ na obce, v nichž se nacházely. Nekorektní informace a spousta „pohádek“, kterými okresní úředníci tento proces přikrášlily, ovlivnily rozhodování obcí, a tak se v mnoha případech staly jakýmisi nedobrovolnými zřizovateli sociálních služeb. Za krátkou dobu byl sice kontroverzní pokyn z Ministerstva zdravotnictví zrušen, ale okres Jičín se stal jediným v ČR, kde již převod realizován byl a obce na tento precedens doplácejí dodnes (v jiných okresech jsou zařízení ve správě krajů, pokud o převod obce sami nepožádaly).
Nesmazatelnou stopu v historii mlázovického domova zanechaly také řádové sestry francouzského řádu „Vincence de Pauly“. Všichni bývalí i současní zaměstnanci velmi rádi vzpomínají na neuvěřitelnou ochotu, obětavost a pokoru, kterou řádové sestry věnovaly péči o staré a nemohoucí osoby. Byla to ale také jejich skromnost, přátelskost a neuvěřitelná pracovitost, kterou projevovaly každodenně ve svém zaměstnání i při styku s obyvateli obce. Dlouhá léta se rovněž významně podílely na péči o místní Kostel Nejsvětější Trojice.
Za posledních dvacet let došlo v zařízení k mnoha rekonstrukcím a vylepšením. Za zmínku jistě stojí výstavba nové kuchyně včetně technologie z roku 1994, výstavba nové prádelny, mandlu a moderně vybavených sociálních zařízení pro nepohyblivé klienty v roce 2003, či desítky oprav, rekonstrukcí a modernizací.
Slavíme-li významné narozeniny, sluší se jistě poděkovat i zaměstnancům domova. Těm, bez kterých by nemohlo toto zařízení fungovat na vysoké úrovni, jako nyní. Musíme si uvědomit, že zdravotnický i ostatní personál odvádí práci, která je náročná fyzicky i psychicky.
A co popřát do dalších let? Především rozum odpovědných státních úředníků přidělujících dotace, bez kterých zařízení nemůže přežít. Obětavost pracovníků a podporu městysu Mlázovice. Městečko bude i nadále vyjednávat s Královéhradeckým krajem o budoucím statusu zařízení.
Veškeré kroky městečka Mlázovice i Domova důchodců Mlázovice budou nadále směřovat k tomu, aby docházelo průběžně k dalšímu rozvoji sociálního zařízení poskytujícího kvalitní péči o seniory. Péči téměř „rodinného typu“ v zázemí čistého, klidného a „zeleného venkova“, která je v Mlázovicích tak oblíbená a vyhledávaná ze strany klientů i jejich rodin.
Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!