Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Část Mezihoří zatopena, Mlázovice unikly o fous

02. 06. 2013

Odhadem padesátiletá voda se přehnala povodím Javorky, jako důsledek vydatných přívalových dešťů, v neděli 2. června 2013. Potížím se nevyhnuli ani obyvatelé městečka.

Do zcela nasáklého terénu spadlo během víkendu 90mm srážek, což již krajina nebyla schopná absorbovat a prudce tekoucí voda způsobovala na různých místech vážné problémy.

Na první výjezd odjeli mlázovičtí hasiči těsně po 8.00 hodině ranní, na pokyn operačního střediska HZS. Po celonočním dešti došlo v sousední obci Lužany k zatopení několika rodinných domů a dalších objektů. Hasiči prováděli s cisternou odčerpávání vody ze sklepů. Později povolali na pomoc posily a do Lužan odjel i zbytek výjezdové jednotky s vozidlem Avia.

Mezitím přicházely zprávy o situaci v okolí, především na toku Javorky v Šárovcově Lhotě. Tam se červeně zbarvená voda vylila z břehů a zaplavila nádraží, zbrojnici s obecním úřadem a další domy. Vzhledem k situaci bylo evakuováno několik osob, kterým obec zajistila náhradní ubytování. Takovou pohromu místní nepamatují.

Zdálo se, že Mlázovice zůstanou ušetřeny, ovšem neutuchající prudký déšť nedával tušit nic dobrého.  Po dvou hodinách je již potřeba pomoc hasičů i v městečku. Oba zásahové vozy se vrací na základnu a starosta je ihned povolává do akce. Na několika místech musejí prokopávat  terén, aby lépe odváděl vodu, upravují  některé příkopy  a provádějí další úkony. Zásah byl nutný především v lokalitě Cihelna, kde voda pomalu stoupá k prahům domů, v Gebauerově ulici, na koupališti či v Jičínské ulici, V Rybníčkách a také ulici Pod Macnarkou.  Postupně se daří proudy vody usměrnit  tak, aby výrazněji neškodily.

Nejvážnější stav je však v místní části Mezihoří. Tam, kde obvykle bývá proud řeky Javorky široký kolem 2 metrů, dosahuje nyní až 200m!! Odtok z mlázovického rybníka vypadá jako Labe na dolním toku.  Voda ohrožuje rodinný dům z bývalého skladu Jednoty, vzdálenější chaty už jsou silně zatopené. Terén je natolik rozmáčený, že dochází k pádům stromů, jak na hřebeni nad Mezihořím, tak přímo na silnici, odkud jsou co nejrychleji odstraňovány. Později je zaplavena část přístupové silnice, v ohrožení se ocitají mnohé mostky, voda je přetéká vrchem.  Policie celou silnici na Ostroměř uzavírá. Nesjízdná je také trať mezi Ostroměří a Lázněmi Bělohrad.

V podvečer se vše uklidňuje a voda postupně opadá. V porovnání se zbytkem zasažených oblastí měly Mlázovice obrovské štěstí, Mezihoří už méně. Extrémními srážkami je v Mlázovicích vyplaveno několik sklepů a zahrad, sportoviště, blátem je zatopeno koupaliště z poškozeného drénu, místy se objevil štěrk a bláto na silnici, sesunula se část břehu nad sportovištěm, znatelné jsou také škody na polích.  V Mezihoří to odneslo několik objektů a chat, rozsah škod se bude ještě upřesňovat.

Jako užitečná se ukázala řada protipovodňových opatření, které městečko provedlo v posledních letech, na základě špatných zkušeností z minulých přívalových dešťů (opravy úseků kanalizace, drenáže, modulace terénu, stavební opatření, agrotechnická opatření, zemní práce, údržba vodotečí, apod.).  Mimořádná situace také ukázala ještě další rezervy a kritická místa. Zároveň opět potvrdila velké nasazení hasičů a dalších dobrovolníků, kteří se snažili maximálně pomoci.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!