Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Běžecký závod se změnil v boj o holý život

13. 09. 2014

Scény, jak z natáčení televizního seriálu Sanitka, zažila kolem poledne odlehlá osada Libín mezi Mlázovicemi a Šárovcovou Lhotou. Sobota 13. září 2014 se zapíše do její historie. Do lokality, v níž trvale žije pouze jeden obyvatel, zamířil konvoj vozů rychlé záchranné služby a přistával zde záchranářský vrtulník.

Právě Libín si vybral oddíl orientačního běhu Slavia Hradec Králové k uspořádání dalšího dějství seriálu Českého poháru štafet. Asi v 10.15h, pouhých deset minut po startu, jedna ze závodnic šlápla do sršního hnízda. Rozzuřený roj zaútočil na desítky závodníků.

Jako první byli u události pořadatelé a mlázovičtí hasiči, kteří zajišťovali závodu technickou podporu. Okamžitě požádali vysílačkou operační středisko záchranářů v Hradci Králové o rozsáhlou pomoc zdravotníků a další pomoc profesionální jednotky hořických hasičů, kteří jsou vybavení na likvidaci nebezpečného hmyzu.

Přihlížející se snažili poskytnout poraněným první pomoc, ale bez potřebného vybavení to nebylo možné. Na místo postupně přijelo osm vozů rychlé záchranné služby z mnoha míst regionu, jedna dokonce z padesát kilometrů vzdálené Jaroměře či Vrchlabí. Rychle dorazilo několik lékařů a během krátké chvíle zde také přistál vrtulník letecké záchranné služby z Hradce Králové. Ten se později na libínské louky vracel ještě jednou pro dalšího pacienta.

Postupem času sršně napadaly další osoby, v oblasti se v tu chvíli pohybovala asi tisícovka závodníků a diváků. Proto záchranáři museli spustit speciální režim práce hromadného postižení zdraví. Vzhledem k vysokému počtu napadených osob začaly na místě docházet potřebné léky. Situaci komplikoval nepřístupný terén. Mlázovičtí hasiči museli na nosítkách transportovat zraněné z lesa na cestu do sanitek i vrtulníku.

O rozsahu neštěstí svědčí i to, že celý zásah trval přes dvě hodiny. Ošetřeno bylo více než třicet pacientů, mnoho z nich napočítalo přes deset žihadel v těle, především v okolí hlavy a zad. Ty zároveň spustily alergickou reakci. Někteří po podání léků a infuzí odjeli domů, pět pacientů však skončilo v nemocnici. Bohužel, stav dvou z nich byl velmi vážný.

Nejsilněji postižená žena dostala více než padesát žihadel. K její další smůle, chvíli před sršním útokem, odešla z prostoru startu na procházku do lesa lékařka, která má v lokalitě chalupu. Pokud by mohla silně pobodané pacientce rychle poskytnout odbornou první pomoc, na kterou měla doma, pár stovek metrů od trati vybavení, následky nemusely být tak drastické.

Další desítky lidí pomoc nevyhledaly. Odhadem sršni napadly asi stovku osob. Po 13té hodině se vozy záchranářů vrátily na své základny, kde již začaly chybět k dalším zásahům v kraji. Tato událost výrazně prověřila připravenost všech složek Integrovaného záchranného systému k řešení hromadných mimořádných událostí.

 

Fotografie: František Číp a Tomáš Čeřovský (SDH Mlázovice), LZS KHK

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!