Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


140. výročí narození mlázovického kronikáře Františka Horáka

30. 04. 2018

30. března 1878 se narodila významná osobnost městečka, díky které víme o Mlázovicích více.

František Horák (30. března 1878 - 16. února 1960)

    
Spisovatel Josef Hais Týnecký zveřejnil v Národní politice 3.9.1939 článek „Mlázovice – milé  městečko v Českém ráji“. Mimo jiné píše: „Mlázovický kronikář, dobrý Čech, sokol a písmák, vykřesal lásku k rodnému městu z křemene zapomenutí jiskru, která se rozhořela v mnohých srdcích. Od domku k domku hledal cestu starých vzpomínek. Vykopal z hrobu temných mrákot staré mlázovické rody, oživil jejich památku. Vdechl do němých kamenů život starých let. To, co pracně sebral a našel v rodových tradicích, zapsal pro památku budoucím do své kroniky“.

To byl František Horák. Narodil se 30. března 1878 v Mlázovicích č. 118. Bylo mu 19 let, když po předčasné smrti otce převzal rodné hospodářství. Dovedl i při těžké práci a denních starostí ušetřit kousek volného času, aby nám zanechal svědectví o životě našich předků. A nebylo toho málo. Vedle rodinné kroniky – unikátní písemné památce, byl kronikářem Mlázovic celých 35 let, sběratelem životních příběhu a autenticky zachytil reálný život v Mlázovicích a okolí. Byl divadelním ochotníkem, hasičem, knihovníkem, velitelem Sokola, obecním účetním a radním městečka. Byl výjimečně nadaným vypravěčem a pozorovatelem života.

Byl respektován význačnými osobnostmi té doby, které byli hrdi ze setkání s ním. Na svém hospodářství hostil skladatele Karla Moora, profesora Jana Gebauera, spisovatele Haise – Týneckého, životopisce Boženy Němcové profesora Tille, sochaře Rouse a mnoho dalších, především lázeňských hostů. Vykonal tu nejtěžší badatelskou práci a následovníci mohou jenom opisovat. To vše perem namáčeným v kalamáři, bez internetu, počítače a telefonu.

Jeho praděd Josef Horák přišel jako kaprál v době Napoleonských válek do Chotče s oddílem vojáků provést exekuci, protože chotečtí neplatili daně. Už tam zůstal a oženil se s vdovou Annou, dcerou učitele Hartmana 28.6.1808. V roce 1815 koupili manželé usedlost č.p. 7 v Mlázovicích. Horákův rod byl v Mlázovicích téměř 200 let a je spřízněn s většinou místních původních rodin.

Zatím poslední Horák se vrátil do Chotče, kde byl jeho prapředek rychtářem. A pak, že se historie neopakuje. Potomek Jiří Horák byl v Chotči starostou. František Horák se zapsal do historie Mlázovic a podzvičinského kraje zcela výjimečně. Zemřel v 82 letech v roce 1960. Jeho manželka Františka, rozená Měšťanová z Libína v roce 1963. František Horák - kronikář je čestným občanem Mlázovic. Právem si to zasloužil.

Text: Stanislav Bytnar                                                                           

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!