Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Zemědělská společnost Mlázovice modernizuje své zázemí a výrazně investuje

01. 07. 2023

Zemědělci dokončili rekonstrukci dílen, skladů a kanceláří. Pokračují v rozsáhlých investicích, které směřují do firmy a jejího vybavení.

V červnu letošního roku dokončila ZS Mlázovice generální rekonstrukci zázemí v mechanizačním středisku v Mlázovicích. Stavební práce trvaly více než rok a byly při nich obnoveny dílny pro opravu mechanizace, sklad hnojiv a pesticidů a kanceláře pro administrativu. Celkové náklady dosáhly 14 milionů korun.

Akce to byla velmi rozsáhlá a potřebná. Vždyť původní stavba ze 70. let minulého století morálně dosloužila. Roky se na ni nic neopravilo. Kotelna objektu prakticky vypověděla službu a pracovníci zde neměli podmínky odpovídající současným trendům a požadavkům. V rámci modernizace byla vyměněna a zateplena střecha, došlo k výměně zchátralých oken za okna splňující nejnovější tepelněizolační požadavky a samozřejmostí byla instalace zateplení obvodového pláště a nová fasáda.

Zaměstnanci dostali k dispozici nové sociální zázemí, celý objekt má nainstalované úsporné osvětlení. Zvláštní kapitolou byla montáž nového topného systému. Čoudící komín a věčně problémový kotel na tuhá paliva nahradila moderní bezemisní tepelná čerpadla. Upraven byl i topný systém po celé budově. Nejinak tomu bylo v případě rozvodů vody a elektroinstalace.

V souladu s aktuálními legislativními předpisy zemědělci vybudovali moderní sklad hnojiv a pesticidů. Nových prostor se dočkali také technici a šéfové. Získali důstojné zázemí, zároveň zde vznikly pěkné prostory pro jednání s obchodními partnery a pronajímateli půdy.

Projekt původně počítal také s instalací fotovoltaické elektrárny na střeše dílen, ale nebylo to ekonomicky výhodné, proto k montáži nedošlo. Nyní je v přípravě výstavba větší fotovoltaiky v rámci areálu. Zároveň je v jednání využití přebytků vyrobené energie pro účely obce, v rámci vzájemné spolupráce a podpory neziskových činností ze strany vlastníka společnosti.

Zmiňovaná rekonstrukce však není zdaleka jedinou investicí Zemědělské společnosti Mlázovice. Aktuálně probíhá rekonstrukce skladové haly s instalací systému pasivního sušení obilovin. Úpravy se dočkají i další skladovací prostory. Náklady v tomto případě převýší 6 milionů korun.

Již několik let také společnost intenzivně obměňuje zastaralý strojový park. Pole brázdí několik nových moderních traktorů, nový postřikovač, několik agregátů na přípravu půdy, apod. Nové stroje si vyžádaly zhruba 20 milionů korun.

Další finanční prostředky putují na úpravu půdy na pronajatých pozemcích. V pravidelných intervalech probíhá vápnění, pěstování meziplodin, v rámci možností živočišné výroby hnojení chlévským hnojem a aplikace nakoupených kompostů. Tedy vše pro zlepšení úrodnosti obhospodařovaných pozemků.

Velké peníze jsou rovněž každoročně vydávány na nákupy zemědělské půdy od vlastníků, kteří ji chtějí prodat. Aby se nedostala do rukou různých spekulantů neúnavně rozesílajících obálkové nabídky.

Za zmínku jistě stojí i různé drobné úpravy areálů a v rámci spolupráce s obcí Choteč podíl na likvidaci brownfieldu – dvou nefunkčních kravínů v tomto katastru.

Jak říká předseda představenstva společnosti Ing. Jiří Kříž: „Když jsme sem přišli, slýchali jsme o sobě, že jsme nějací Pražáci, kteří zemědělství nerozumí a přišli to sem rozkrást. Sice jsem se tomuto názoru ani nedivil, poté, co tady předvedli předešlí majitelé, ale zároveň mě to velmi mrzelo. Jsem kovaný Jihočech, v tomto kraji jsem se narodil a stále tam žiji. Profesí jsem zemědělec – agronom a přes 30 let jsem pracoval na pozici agronoma a ředitele družstva hospodařícího na 6000 hektarů. Moje kolegyně Hlídková zase od malička dře na velké rodinné farmě na Vysočině. Podobně jsou na tom i další kolegové. Jsme přesvědčeni, že víme, co děláme a proč to děláme. Moc se nám tady líbí, je to už srdeční záležitost. Ne vždy však záleží jen na nás, dost zabrat nám dává stát – různé, neustále se měnící podmínky podnikání či dotační pravidla. Pak to přináší problémy, jako například s kauzou rozoraných luk. Ale nějak se s tím musíme vypořádat.“

„Ještě obtížnější je snaha nalézt vhodné řešení pro splnění požadavků Evropského parlamentu, s ohledem na výpočet uhlíkové stopy či snižování emisí skleníkových plynů z kompletního provozu společnosti. Mnohdy to naráží na hranice možného, ale pokud to zvládneme, budeme mít obrovskou konkurenční výhodu před ostatními“, doplňuje předseda představenstva.

„V investování a obnově budeme rozhodně intenzivně pokračovat, plány jsou velké. Hlavně ale chceme být dobrými hospodáři, vytvářet pracovní místa pro region. Hospodařit v souladu s nejmodernějšími trendy a poznatky, řádně pečovat o svěřenou půdu i o zdejší krajinu a být spolehlivými partnery pro vlastníky půdy i obce, ve kterých působíme.“, dodává šéf společnosti Kříž.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!