Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Zdravotní středisko má vyměněná okna

25. 07. 2016

Výrazné tepelné úspory, odstranění havarijního stavu a lepší vzhled budovy. To jsou hlavní benefity vyplývající z výměny oken na zdravotním středisku.

Budova č.p. 43, která poskytuje zázemí ordinaci stomatologa a praktického lékaře a také vedení místního domova důchodců, má od poloviny července nová okna. Kompletní rekonstrukce probíhala dva týdny a předcházela jí dlouhá a složitá příprava.

Z obou stran budovy bylo osazeno několik typů oken z různých období. Do dvora byla většina špaletových z období první republiky, ale v přízemí byla namontována již jednokřídlá okna z počátku devadesátých let. To vše doplňovala okna technická z příslušenství, úklidových komor, sklepa, apod. Část do náměstí měla jednotný typ z konce minulého století.

Sjednotit takový mix oken a různé velikosti stavebních otvorů bylo velmi obtížné. Městečko vůbec neuvažovalo o změně velikosti některých prvků, protože objekt má kvalitní fasádu a rovněž nevyhnutelné přerušení provozu ordinací nepřicházelo v úvahu. Proto vzniklo několik návrhů členění nových oken, která musela, alespoň částečně, všechny prvky na budově sjednotit.

Poslední červnový týden nastoupili řemeslníci a výměna mohla začít. Bohužel, neobešla se bez komplikací. Ani jedno ze špaletových oken nebylo opatřeno překladem a tak muselo neplánovaně dojít ke zpevnění všech cihlových kleneb a složitějšímu dozdívání. Neočekáváné práce prodloužily termín dokončení a zkomplikovaly provoz kanceláří domova důchodců, ale nakonec se vše podařilo dovést do zdárného konce.

Použitá okna navrátila budově částečně vzhled z minulých dekád. Ještě více by se měla stavba přiblížit době vzniku úpravou barevného řešení fasády, které je naplánováno v nejbližších letech. Ještě před tím však v roce 2017 dojde k důležité výměně vstupních portálů a úpravě hlavní chodby,  aby odpovídala dnešním standardům. Vstupní dveře budou navíc bezbariérové s automatickým otevíráním, aby usnadnily pohyb handicapovaným osobám mířícím k lékaři a také klientům domova důchodců, kteří vchod často využívají.

Kromě zlepšení vzhledu budovy řešila rekonstrukce energetické úspory. Vzhledem k tomu, že se v objektu topí většinu roku, menší spotřeba zemního plynu bude rozhodně znát. Minulostí je také havarijní stav. U několika oken hrozilo, při jejich otevření,  vypadnutí křídel z rámu a pád na veřejné prostranství. Lékaři i pacienti mají nyní k dispozici důstojnější prostředí.


Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!