Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Závada čerpadla omezila odběr pitné vody

20. 09. 2015

Kvůli technické závadě nemohli obyvatelé městečka několik dní používat pitnou vodu z veřejného vodovodu. Náhradní zásobování zajistily mobilní cisterny.

V sobotu 12. září 2015 navečer si začali obyvatelé městečka stěžovat, že voda tekoucí z vodovodu silně zapáchá. O situaci byla informována VOS Jičín, která infrastrukturu vlastní a provozuje. Její pracovníci začali problém ihned večer řešit. Byl odstaven vrt dodávající vodu do řádu a zásobování od té doby zajišťovaly další zdroje z nedalekých Lázní Bělohrad.

V neděli 13. září 2015 ráno, po jednání starosty s pracovníky VOS, bylo rozhodnuto, že z preventivních důvodů bude po nezbytnou dobu voda z vodovodu označena jako užitková. Obec o této skutečnosti ihned informovala veřejnost, stejně tak o možnostech náhradního zásobování cisternami přistavenými na náměstí. Zároveň obdržely informace všechny provozovny s nepřetržitým provozem v obci. S dopravou vody do domácností lidí se špatným zdravotním stavem pomohli sousedé nebo na vyžádání hasiči a pracovníci městečka.

Souběžně s tím provedli technici vodárenské společnosti vypuštění celého řádu a akumulačních nádrží vodojemu. V zařízeních byla provedena dezinfekce. Bohužel, příčina změny senzorických vlastností vody nebyla rychle zjištěna. Během pondělí 14. září 2015 dorazili do Mlázovic pracovníci specializované vodohospodářské laboratoře, kteří z vodovodu odebrali několik vzorků a odvezli je ke kompletnímu rozboru. Totéž nezávisle provedli i pracovnice krajské hygieny.

Občané museli čekat pět dnů, než byly veškeré testy dokončeny. Výsledky byly v pořádku, proto byla od pátku 16. září 2015 voda z vodovodu opět uznána jako pitná. Skončilo několikadenní období nepohodlí, ovšem každý chápal, že zdraví je na prvním místě.

Ještě před odvoláním mimořádného stavu se rovněž podařilo zjistit příčinu problémů. Vše způsobilo přehřátí elektromotoru čerpadla ve vrtu. Uvolňující se kouř měl za následek atypický zápach vody.

Tato mimořádná situace také ukázala obecnímu úřadu úskalí v rychlém a celoplošném informování veřejnosti, proto městečko na základě získaných zkušeností přepracovalo systém předávání důležitých sdělení občanům. Napříště, kromě rozhlasu a webových stránek budou, v případě potřeby, obcházet všechny domy hasiči nebo pověření pracovníci, a pokud se „nedozvoní“, vylepí na dveře informační leták. Jedině tak obec získá jistotu, že se důležitá informace dostala úplně ke všem, bez ohledu, zda slyší rozhlas, mají internet nebo jsou v práci, apod.
Na základě požadavku veřejnosti byla také na obecní webové stránky přidána funkce RSS čtečky pro rychlejší snadnější předání nových informací (děti tak mohou případně telefonicky upozornit odkudkoliv rodiče žijící v Mlázovicích, že se něco děje).

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!