Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 1

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Zahradníci začali připravovat zeleň na revitalizaci

04. 12. 2009

Odborná zahradnická firma zahájila další etapu projektu Revitalizace veřejných prostranství městysu Mlázovice, hrazeného z Regionálního operačního programu. Koncem listopadu provedla odstranění nevhodných a nemocných dřevin a připravila tak obnovovan

Po dokončení rekonstrukce rozsáhlých ploch chodníků a bodů veřejného osvětlení v prostorách Náměstí, malého náměstí a pod Radnicí, přišla na řadu zeleň. Jedná se o další etapu z projektu revitalizace veřejných prostranství, která se dotýká zmiňovaných lokalit (v jiných částech obce prostředky z dotace použít nelze). Firma Zahradnictví Stračov provedla, dle projektu a příslušného povolení, odstranění několika stromů a keřů. Při zpracování projektové dokumentace provedla zkušená parková architektka Lenka Hladíková z Blešna podrobnou inventarizaci stavu všech dřevin v území. Na základě přísného posouzení bylo rozhodnuto, které se musí odstranit a které se ponechají. Po dokončení projektu ještě zaúřadovaly dvě vichřice a rozlomily několika dalších stromů, které měly být zachovány.

Pokácení každičkého stromu či keře bylo pečlivě naplánováno a mělo svůj důvod. Buď přílišné stáří, silně prohnilé kmeny nebo konkurenci jiným stromům (do sebe vrostlé stromy nebo stojící v těsné blízkosti). Nedošlo k žádnému zbytečnému či bezhlavému kácení. Nejde o likvidaci zeleně pro nějaké parkoviště či supermarket, ale o předem stanovenou koncepci kompletní obnovy parkových ploch v centru městečka tak, aby příštích několik desítek let vypadaly plochy upraveně, svěže, se zdravými stromy a keři. Veškeré úpravy navrhovala autorizovaná zahradní architektka a realizuje spolehlivá zahradnická firma. Financované jsou z 92,5% z Regionálního operačního programu NUTS II. severovýchod. Jedná se o jedinečnou příležitost, jak za velmi malé peníze z rozpočtu obce vtiskneme konkrétní omlazenou tvář jejím částem, jenž využívá nejvíce lidí. Do budoucna se počítá s obnovou dalších veřejných ploch v městečku. Vše bude však záviset na finančních možnostech.

Pro revitalizované plochy je již připravena nová výsadba. Ta se bude kvůli příznivějším klimatickým podmínkám sázet až na jaře. Důležité také je, aby se přes zimu slehla zemina dosypaná k novým obrubníkům a načechraná frézováním pařezů, které proběhne v nejbližších dnech. Proto zůstanou plochy přes zimu holé.

V průběhu jara bude vysazeno celkem kolem 1600 kusů !!! nových rostlin. Ke třiceti již zasazeným lípám přibude dalších 19 kusů vzrostlých stromů (javor mléč, okrasná třešeň, lípa srdčitá, katalpa, …), 76 kusů jehličnatých dřevin (jalovec, mikrobiota, okrasný smrk, okrasný tis, …), 1351 kusů !!!!! listnatých keřů (mochna, tavolník, vajgélie, skalník, dřišťál, trojpuk, zlatice, hortenzie, třezalka, svída, kdoulovec, …), 2 rododendrony, 49 trvalek (hvězdnice, šalvěj, rozchodník, tařice, ….) a 98 kusů růží. K tomu všemu bude založeno 4236m2 !!! nových trávníků. Výsadby jsou uzpůsobené tak, aby byly vhodné do našich podmínek (esteticky i klimaticky) a také aby byla snadná jejich údržba.

Projekt regenerace veřejných prostranství je navržen s cílem atraktivní parkové úpravy Mlázovic, zdravého životního prostředí a zvýšení rozsahu zeleně v centru. Vše musí navíc vydržet v dobrém stavu  i dalším generacím. Správnost všech kroků, spojených s realizací projektu, jistě ocení již za pár let drtivá většina obyvatel městečka i jeho návštěvníků.
Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře
#2 | Tomáš Komárek | 12. 01. 2010 07:53
Uhodil jste hřebíček na hlavičku - právě, že to tam rostlo takovou dobu ...*52*
Ale teď vážně: dlouhosáhlé zdůvodnění viz. článek u těchto komentářů. Věřte, že zbytečně nebyl pokácen ani jeden strom. Vidět by jste měl i hlavní důvod, staré, nemocné, nebo konkurenční stromy kácíme, aby jsme mohli nové, zdravé a v daleko větším počtu sázet. V duchu trvale udržitelného rozvoje zeleně v městečku. Kdyby jste tu bydlel, asi by se Vám také nelíbilo, aby Vás shnilé stromy ohrožovaly. Pokud situaci u nás znáte podrobněji víte, že za poslední tři roky bylo zasazeno více než 80 větších alejových stromů, tisíce stromů v lesích a v rámci dokončení revitalizace bude na jaře vysázeno přes 1600!!! ks rostlin do centra. Zdá se Vám to málo nebo se Vám to zdá jako špatný postoj k zeleni?*4*
#1 | Josef John | 11. 01. 2010 11:31
Takovou dobu to tam rostlo, vypadalo to hezky a vy to jen tak pokácíte... *69*