Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Městečko provozuje již třetím rokem místní pobočku Pošty. Jak hodnotíte tento provoz (oznámkujte jako ve škole)?


100bar100 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 7

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Z problematického zákoutí se stal významný krajinný prvek

21. 04. 2017

Městečko provedlo revitalizaci břehu nad sportovišti u koupaliště. V rámci projektu byly provedeny terénní úpravy a vysazeny desítky nových stromů.

Sportoviště a koupaliště v Podlesí jsou oblíbenou lokalitou místních obyvatel, chalupářů i výletníků. Je zde soustředěno několik sportovišť, výborné koupaliště s občerstvením a také tudy prochází turistické trasy a cyklotrasa. Jedná se o klidnou a snadno dostupnou oblast s širokými možnosti vyžití, ale také ideální místo k obyčejnému posezení s úchvatnými pohledy na nedaleké Krkonoše.

Proto se městečko snaží všechna sportoviště i jejich okolí udržovat. Jedním z posledních nevzhledných koutů byl břeh nad tenisovými kurty. Jeho část byla vykácena v minulosti a trpěla častými sesuvy podmáčené půdy, druhá polovina se stala nepropustnou houštinou náletových dřevin. Stromy a keře, především břízy, silně znečišťovaly sportovní povrchy a u tenisového kurtu dokonce ohrožovaly jeho životnost.

Zastupitelé několik let řešili, jak s lokalitou naloží. Od zahradní architekty Ing. Lenky Hladíkové, která pro městečko navrhovala novou zeleň na náměstí a hřbitově, si nechali zpracovat projekt, jak nevzhledný břeh oživit. Koncem loňského roku byla revitalizace schválena jako jeden z plánů roku 2017 a hned koncem zimy se začalo s vlastní realizací.

Nejprve byly odstraněny staré stromy a náletové dřeviny. Poté došlo k navezení několika vozů zeminy a provedení hrubého urovnání velmi nesourodého povrchu. V další etapě provedli zahradníci výsadbu 23 vzrostlejších stromů (javor klen, habr obecný) a 30 jehličnanů (borovice černá, borovice lesní). Zvoleny byly druhy, které jsou nenáročné a dobře se adaptují v našem podnebí. Po zkušenostech z předešlých výsadeb obec zvolila větší stromy, které se dříve zapojí do krajiny, ale zároveň jsou ještě finančně dostupné.

Nové výsadbě zatím přálo i jaro, které průběžně dodávalo závlahu prostřednictvím dešťových srážek. V prvních letech zde budou zaměstnanci obce provádět intenzivnější sekání trávy, aby sazenicím příliš nekonkurovala. V dalších letech by měla být lokalita jednoduchá na údržbu.

Sportovci již nyní mohou v klidu spát, hřiště nebudou v ohrožení. Především však Mlázovice získaly další atraktivní místo a pomohly přírodě.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!