Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Městečko provozuje již třetím rokem místní pobočku Pošty. Jak hodnotíte tento provoz (oznámkujte jako ve škole)?


100bar100 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 7

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Vyčištěné koupaliště nateče novým přítokem

13. 05. 2013

Městečko provedlo celkovou obnovu stařičkého přivaděče vody pro místní koupaliště. Výrazně se tím zvýší čistota přitékající vody a také zrychlí napouštění nádrže.

Mlázovické koupaliště bylo vybudováno ve třicátých letech minulého století. Od té doby prošlo několika úpravami a rekonstrukcemi. Zásobování vodou, které je od počátku zajištěno z nedalekého lesního prameniště, bylo naposledy upravováno v letech šedesátých. Za více než 50 let však betonové potrubí dožilo a rok od roku přibývaly nedostatky spojené s jeho špatným technickým stavem.

Velké problémy způsobovalo přisávání zeminy, která se do přitékající vody dostávala netěsnými spoji (trubky od sebe byly na trase i několik centimetrů) a značným poškozením způsobeným prorůstajícími kořeny lip. Další nepříjemností bylo napojení drenáží z fotbalového hřiště. Pokud začalo pršet, během několika minut došlo k úplnému zakalení vody a nebyla-li na blízku obsluha, která by zastavila přítok, došlo během chvíle k úplnému znečištění nádrže, s nutností jejího vypuštění. To mohlo v létě způsobit i předčasné ukončení koupací sezóny.

Mlázovice plánovaly opravu potrubí mnoho let, realizaci ovšem bránily nevyjasněné majetkové vztahy k pozemkům. Teprve v roce 2012 se povedlo provést směnu části lesa, ve které je potrubí uloženo, se společností Lesy ČR. Celá trasa tak nyní leží na pozemcích městečka. Neustále se zhoršující kvalita vody donutila obec k zařazení rekonstrukce již do plánu letošních investic.

Jakmile počasí dovolilo, započaly v dubnu zemní práce. Došlo ke kompletní rekonstrukci potrubí v celé délce 400m, instalovány byly nové revizní a vtokové šachty. Obnoveno bylo také zařízení na uzavírání přítoku do nádrže. Vše je rychlé, těsné a spolehlivé. Při obnově městečko použilo kvalitní potrubí, které zaručuje životnost kolem 100 let a absolutní těsnost proti nasávání okolní zeminy, která především znečišťovala vodu a zásobovala rozmáhající se řasy potřebnými živinami. Společně s přivaděčem do koupaliště se obnovy dočkala také kanalizační přípojka k budově bývalých lázní. Práce probíhaly společně, náklady však hradila majitelka soukromého domu.

7. května 2013 proběhlo pravidelné čištění koupaliště, za účasti členů SDH Mlázovice a dalších dobrovolníků. Letošní akce se zúčastnilo rekordních 20 brigádníků. Proto nebyl problém ani s velkým množstvím bláta (cca 50 koleček), které muselo být vyvezeno ze dna. Díky novému přítoku to již bylo v tomto rozsahu naposledy. Zároveň nebude docházet ke ztrátám vody mezi pramenem a koupalištěm, proto by se měla posílit samočisticí schopnost během sezóny, stejně tak rychlý nátok při případném letním vypuštění. Oblíbené místo odpočinku obyvatel městečka i okolí tím opět zvýšilo svoji kvalitu.

Na závěr dodejme, že z právního hlediska se v Mlázovicích nejedná o koupaliště, ale o požární nádrž. Kvalita vody zde není sledována, koupání probíhá výhradně na vlastní nebezpečí.

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!