Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Městečko provozuje již třetím rokem místní pobočku Pošty. Jak hodnotíte tento provoz (oznámkujte jako ve škole)?


100bar100 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 7

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Voda z pramene „Žabka“ odtéká novým potrubím

01. 03. 2014

Po několika letech došlo na rekonstrukci sběrače vody podél cesty k Hájence. Prameny již nebudou poškozovat okolní pole a zanášet obecní kanalizaci blátem.

Asi již nikdo nedohledá, ve kterém roce vybudovali hospodáři odvodnění prameniště u Žabky. Jisté je, že se tak odehrálo v dobách První republiky. Pálené meliorační trubky byly položeny mezi cestou k Hájence a dnešními „Rybníčkami“ a po dlouhá desetiletí odváděly vodu z blízkého pramene, který byl dříve oblíbeným výletním místem.

Od té doby však uplynulo téměř sto let a původní stavba dávno dosloužila. Jednotlivé kusy vedení se od sebe vzdálily a na mnoha místech popraskaly, a tak voda strhávala z pole značné množství zeminy. Tento stav se rok od roku zhoršoval. Způsoboval časté zanášení veřejné kanalizace a zároveň docházelo ke znehodnocování okolních pozemků. Nejhorší situace nastávala v období jarního tání a při přívalových deštích. V současnosti existuje na poli několik míst, která kvůli poškozenému potrubí nelze obhospodařovat. Lokálně vznikly obrovské jámy, do kterých se téměř schová i dospělý člověk.

I když městečko zahrnovalo opakovaně rekonstrukci díla do svého rozpočtu již od roku 2010, nikdy nedošlo k její realizaci, z důvodu nedostatku financí. Kritický stav ovšem již nesnesl dalšího odkladu, proto byla akce zahájena počátkem letošního roku. Všemu napomohl mírný průběh zimy, proto se počátkem ledna rozběhly výkopové práce a pokládka nového vedení.

Kvůli finanční úspoře a kapacitě stávajících úseků kanalizace nebylo nové potrubí napojeno do Rybníček, ale k nové části odvádějící dešťovou vodu v lokalitě Cihelna. Instalovány byly také moderní revizní šachty a propustek pod silnicí. Sanace se dočkal rovněž úsek přilehlého příkopu, ve kterém zůstávala často voda následně poškozující komunikaci.

Projekt městečko realizovalo částečně svépomocí, s přímým nákupem materiálu u výrobce, což přineslo citelné úspory, oproti realizaci prostřednictvím generálního dodavatele. Během jarních měsíců dojde ještě k finální úpravě terénu v místě výkopu a ke kultivaci poškozených míst uprostřed polí.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!