Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Městečko provozuje již třetím rokem místní pobočku Pošty. Jak hodnotíte tento provoz (oznámkujte jako ve škole)?


100bar100 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 7

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Vítání občánků s rekordním počtem miminek

17. 03. 2008

15.3.2008 se v Obřadní síni Obecního úřadu městečka Mlázovice konal slavnostní obřad Vítání občánků. Pro šest mlázovských rodin se sobotní dopoledne stalo výjimečným svátkem, jejich děťátka byla uvítána mezi občany našeho městečka.

Poslední vítání občánků bylo v mnoha ohledech výjimečné. Jednak se za poslední půlrok, jak už název napovídá,  narodil nebývale velký počet dětí,  další zvláštností je , že mezi šesti kluky, bylo jen jedno děvčátko. A poslední  unikum? Také vám při čtení tohoto článku nehrají počty rodin a dětí? Je to proto, že po více jak třiceti letech mělo městečko tu čest přivítat dvojčátka – Ondřeje a Vojtěcha Firýtovi. Dalšími novými přírůstky do našeho společenství jsou: Jakub Břízek, Sebastien Brynych, Petr Letošník, Dominik Kvitský a ona zmiňovaná holčička Tereza Čeřovská.

I přes vypočtené ojedinělosti probíhal vlastní ceremoniál podle navyklého, lety prověřeného scénáře. Je zdejším dobrým zvykem, že každá rodina podstupuje obřad sama. Rodiče jsou vždy s dostatečným předstihem pozváni, po vzájemné dohodě, oficiálním dopisem na určitý den a hodinu. Většina rodin sezve na tuto příležitost své nejbližší, prarodiče, často dokonce i praprarodiče, sourozence a podobně. I díky tomu je den obřadu v rodinných vzpomínkách velmi důležitým datem.

Rodinu celým obřadem provází Stáňa Rechcíglová, dává pozor na zdárný průběh akce.  Na úvod ceremoniář přednese slavnostní řeč, této milé povinnosti se tentokrát ujal zastupitel pan Aleš Kodydek. Součástí projevu je slib, že se rodiče vynasnaží vychovat ze svého potomka řádného občana naší vlasti. Rodiče spolu se svědky tento slib zpečetí podpisem v pamětní knize. Kniha je vzácným originálem. Každému dítěti, které zde bylo za poslední léta vítáno, patří jedna stránka zdobená ručně malovaným obrázkem. Okrasným písmem jsou do knihy vepsány nejdůležitější  informace (jméno a datum narození děťátka, jména rodičů).   Následuje zpestření obřadu v podobě recitace básniček a hry na flétnu, čehož se už poněkolikáté výborně zhostily Veronika Huťová a Kateřina Viková. Po slavnostním přípitku dojde k předání malých dárečků pro miminka (Pamětní knížky, hračky). S  přáním ať děťátko roste do síly a prospívá, a s kytičkou pro maminku, se ke gratulantům připojuje i pan starosta Tomáš Komárek.

Aby si rodiny mohly Vítání nerušeně užít a přesto měly na památku všezaznamenáno, pořizuje během celého obřadu fotografie zdejší  fotografka  Blanka Johnová. Sada fotografií na CD je spolu s fotoknihou rodině věnována jako pozornost obce.

Jak dokládá pamětní kniha, tento krásný obřad se, sice s mnohými úpravami a změnami, v Mlázovicích koná už od počátku 70. let minulého století. Však také mnozí dnešní hrdí rodiče byli sami podobným způsobem uvítáni mezi obyvatele naší obce. Je moc dobře, že se díky šikovným a obětavým lidem tato krásná tradice podařila udržet.Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!