Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Městečko provozuje již třetím rokem místní pobočku Pošty. Jak hodnotíte tento provoz (oznámkujte jako ve škole)?


100bar100 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 7

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Veřejnost se vyslovila pro výraznou úpravu hřbitova

19. 12. 2010

Městečko vyhodnotilo anketu k budoucí podobě mlázovického hřbitova. Překvapením byl vysoký zájem o anketu i její jednoznačný výsledek. Počátkem roku 2011 bude připraven projekt zahradních úprav.

Přílohou srpnového zpravodaje městečka byl dotazník, ve kterém měli mlázovičtí občané možnost vyslovit se k budoucí podobě místního hřbitova. Dále mohli připojit další přání či připomínky. O měsíc později byl dotazník k dispozici v Šárovcově Lhotě, jejíž občané hřbitov také
využívají.

Možnost sdělit správci hřbitova svůj názor využilo 87 občanů, což je poměrně značný počet. Zastupitelé městečka proto budou mít velmi silný mandát při rozhodování, který mohou opřít o přání velké části veřejnosti a nájemců hrobů.

A jak anketa dopadla? 81 hlasů (93%) požaduje zásadní úpravu zeleně, s odstraněním stávajících tújí, které jsou proschlé, přestárlé a na mnoha místech poškozují hroby. 6 hlasů (7%) požadovalo zachování současného stavu, maximálně s dílčím řezem. Názory byly obdobné v Mlázovicích (62:4) i v Šárovcově Lhotě (19:2).

Někteří lidé využili dalšího prostoru v dotazníku a sdělili Obecnímu úřadu svá přání či připomínky ke správě hřbitova. Mezi nimi byl například požadavek na obezdění napouštěcího ventilu vody, upravení nátrubku pro čerpání vody, v případě nové výsadby použití neopadavých dřevin či zvýšená ochrana hrobů před poškozením při kácení. Objevil se také požadavek na vybudování bezbariérového přístupu. Tato přání budou vyslyšena a v průběhu úprav realizována.

Objevil se také požadavek, aby byl hřbitov ponechán v dosavadním stavu a za uspořené finance raději opravena zeď kolem kostela. Její stav je opravdu velmi špatný, ale zeď ani pozemek, na kterém stojí, nejsou zatím v majetku obce, proto podobné úpravy nelze provést. Stejně tak nelze provést výsadbu nové zeleně kolem hřbitovní zdi z venkovní strany, protože pozemek za zdí směrem k polím již není obce, ale soukromých vlastníků. Anketa přinesla rovněž přání, dovést na hřbitov elektrický proud a nasvítit kapličku. Bohužel, kompletní náklady na elektrizaci by dosáhly téměř 500000 Kč, které městečko nemá (popř. za ně musí řešit důležitější problémy) a navíc občané navštěvují hřbitov výhradně za světla, takže z praktického hlediska to není příliš potřebné. Totéž platí o prodloužení veřejného osvětlení až na hřbitov. Znamenalo by to velké náklady, včetně každoročních provozních za spotřebovaný proud, bez většího efektu.

Realizován nebude ani návrh pořídit vysavač listí. Pomineme-li pořizovací i následné provozní náklady, jeho použití by bylo velmi omezené. Kromě spadaného listí by vysával a poškozoval také květinovou výzdobu hrobů. Proto městečko považuje za lepší „ruční úklid“ obyčejným nářadím.
Zastupitelé také nesouhlasili s požadavkem na častější sekání trávy. V rámci personálních i technických možností obce je hřbitov sekán a uklízen pravidelně, což je ostatně vidět v porovnání s mnoha hřbitovy v našem okolí. Na ještě častější úklid nemají Mlázovice prostředky.

Městečko Mlázovice tímto děkuje všem občanům, kteří se zapojili do ankety o budoucí podobě hřbitova. Jako první krok bude následovat zpracování projektu zahradních úprav, který bude podrobně konzultován s veřejností. Případné úpravy budou zahájeny nejprve na podzim a v zimě 2011/2012 (odstraněním tújí). V roce 2012 budou pokračovat práce novou výsadbou, úpravou kapličky, opravou hřbitovní zdi a dalšími činnostmi tak, aby po provedené revitalizaci byl hřbitov opět důstojným místem odpočinku.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!