Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Úklid sněhu z chodníků bude snadnější

04. 02. 2015

Městečko pořídilo nové technické vybavení pro zimní údržbu. Nahradí nevyhovující a zastaralé stroje.

Dosavadní průběh počasí zimu sice příliš nepřipomínal, přesto musí být městečko dobře připraveno na případný úklid sněhu z rozsáhlých chodníkových ploch. Tato povinnost vyplývá již několik let z novely silničního zákona.

Doposud byly chodníky čištěny ručně nebo mechanizační jednotkou Vari s příslušenstvím. Mlázovice mají většinou na zimu k dispozici 1-2 pracovníky na veřejně-prospěšné práce, ovšem uklízet více než čtyři kilometry dlažeb „ručně“, pomocí hrabel a košťat, někdy i několikrát denně, je v praxi neproveditelné. Proto byla většinou využívána motorová jednotka Vari, která však pamatuje několik desetiletí a každou chvíli vyžadovala servisní zásah. Navíc nebyla primárně určená k zimní údržbě, takže nevyhovovala rychlostí pojezdu, šířkou záběru, při přejezdech obrubníků, apod.

Proto zastupitelé v letošním roce rozhodli o pořízení nového vybavení. Nákup byl směřován na začátek ledna, aby bylo možné nasazení ještě během aktuální sezóny. Od poloviny měsíce již mohou občané vidět v práci moderní stroj DAKR. Jedná se o kvalitní mechanizaci kompletně vyráběnou v ČR, v továrně s dlouholetou strojírenskou tradicí.  To by mělo garantovat možnost vysokého zatížení, spolehlivost a především dlouhou životnost. Na rozdíl od více či méně povedených kopií mašinek z různých východních zemí.

Kromě radlice s gumovým břitem, která neničí chodníky, je součástí zařízení také aktivně poháněné koště. To obci doposud chybělo a svůj význam má především při minimálních srážkových úhrnech. Malá vrstva sněhu jde obtížně odstraňovat, brzy se ušlape a poté se vytvoří nebezpečné námrazky. V případě potřeby umožňuje v budoucnu pohonná jednotka agregovat další příslušenství pro celoroční údržbu veřejných prostranství.

Kromě vyššího výkonu a efektivnějšího nasazení, má  nový stroj svůj význam také pro životní prostředí. Motor je čtyřtaktní, tichý, s minimálními emisemi. Což je velký přínos i pro obsluhu, která u starého zařízení musela dýchat zplodiny z dvoutaktního veterána.

I když městečko získalo velmi moderního a užitečného pomocníka, stále nemá kapacitu na úklid úplně všech chodníků. Proto bude zimní údržba prováděna i nadále pouze na důležitých úsecích, které jsou vymezeny v Plánu zimní údržby. Základním předpokladem je také přítomnost pracovníků dotovaných úřadem práce, kteří budou úklid sněhu vykonávat. Druhým důležitým faktorem funkčnosti celého systému je ochota vlastníků nemovitostí, kteří dobrovolně pomáhají s odstraňováním sněhu před svými domy.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!