Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Teplá zima umožnila rozsáhlé úpravy zeleně

07. 03. 2014

Namísto zimní údržby se pracovníci obce i externí zahradníci mohli věnovat zvýšené péči o zeleň. Upravená tvář mnoha lokalit zatraktivní městečko.

Příznivé počasí uplynulých měsíců ovlivnilo rozsah prací na veřejných prostranstvích. Po mnoha letech došlo na vyřezání rozsáhlého náletu dřevin v blízkosti obvodové zdi areálu mlázovického kostela. Některé stromy byly prorostlé úplně mezi kameny zdi a způsobily značná poškození této stavby. Nevhodně rostoucí dřeviny také začaly poškozovat severní stranu fasády kostela a zastiňovat další zeleň v okolí.

Kromě odstranění náletů bylo prostranství uklizeno od neuvěřitelného množství odpadků, upraven terén a vyfrézovány pařezy. Po konzultaci s odborníky byly vykáceny i některé stromy přílišně zahušťující další místa. Nevhodná výsadba před lety zapříčinila velkou konkurenci v prostoru, při čerpání vláhy i využití světla, což se projevilo ve zhoršeném stavu všech stromů. U zbylých jedinců byl proveden odborný řez. Na kostel se nyní nabízejí pohledy, které lidské oko nespatřilo několik desetiletí.

Jako každý rok, i letos provedli zahradníci tvarovací řez velké skupiny stromů, která byla zasazena v rámci projektu „Revitalizace veřejných prostranství městysu Mlázovice“ v centru obce. Úpravy se dočkaly desítky stromů a keřů.

Odborná firma se věnovala také novým stromečkům naproti hasičské zbrojnici a na hřbitově. Výchovný řez byl proveden také na javorové aleji lemující cestu k Hájence.

Pracovníci obce provedli odstranění náletových dřevin za budovou zázemí koupaliště. Docházelo zde k poškozování střechy a fasády objektu, mnoho větví také směřovalo do elektrického vedení. Pokud by nedošlo k jejich seříznutí, provedli by výrazný zásah pracovníci skupiny ČEZ. V této lokalitě bude muset ještě městečko přistoupit k dalším úpravám, aby došlo k vytvoření požadovaného ochranného pásma drátů nízkého napětí.

V rámci úprav na koupališti byl rovněž odstraněn starý živý plot oddělující fotbalové hřiště. Jeho zmlazení či regenerace již nebyly možné, proto byl vysázen ve stejném úseku plot nový. Ten by měl dosáhnout cílové velikosti do dvou let.

Zasazení stromu je důležitý krok k pěknému okolí, ovšem péče o zeleň tím nekončí. V následujících letech je třeba provádět pravidelné zásahy tak, aby bylo vytvořeno vhodné prostředí pro keře, trvalky i velké stromy. Právě tyto zásahy do značné míry ovlivní kvalitu a životnost zasazených rostlin. Proto městečko každoroční úpravě nové zeleně věnuje náležitou pozornost.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!