Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Symboly městečka jsou po staletích kompletní

30. 05. 2017

Mlázovice mají zbrusu nový prapor, částečnou úpravou prošel také obecní znak.

Vlastní symboly měst, obcí či států plní významnou funkci zvýraznění a posílení identity. Patří mezi základní znaky každého samosprávného celku. Většina obyvatel je hrdá na území, na kterém žije a ráda se k němu hlásí.

Všechna města a většina významnějších obcí historicky používala svůj znak. Během doby docházelo k různým změnám podoby. Vlastní znak využívaly rovněž Mlázovice. Kdy přesně jej získaly není známo, pravděpodobně někdy kolem roku 1540 při povýšení na městečko. První dochovaný doklad o vlastním znaku pochází až z roku 1659. Od tohoto data je doložen obecní pečetí s jeho vyobrazením. Dle historických pramenů měl být znak městečku udělen přímo Rudolfem II., na přímluvu Albrechta ze Smiřic.

V průběhu staletí se zobrazení znaku vyvíjelo a mnohokrát měnilo. Vždy však byla jeho základem kamenná věž v červeném poli. Doposud užívaná úprava vycházela z kompendia historických městských znaků z roku 1985. Obecní vlajku Mlázovice pravděpodobně nikdy nepoužívaly.

V posledních desetiletích obdrželo městečko mnoho nabídek od různých heraldiků na vytvoření obecní vlajky. Vzhledem k tomu, že náklady za zpracování se pohybovaly v desetitisících, zastupitelé rozhodnutí odkládali. V loňském roce však jeden z heraldiků tyto služby nabídl za symbolickou cenu, a tak radnice souhlasila.

Drobnou grafickou a heraldickou úpravou prošel dosavadní městský znak, zároveň byla vytvořena jeho černobílá a inverzní podoba. Vytvořeny byly také čtyři návrhy na nový obecní prapor. Zastupitelé se jednoznačně shodli na variantě č.1, která představovala známé vyobrazení věže na červeném pozadí, se spodním zeleným pruhem. Dle jejich názoru nenásilně vychází z dosavadního znaku a je snadno zapamatovatelná a dobře graficky využitelná.

V další etapě schválila nový obecní prapor Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky a zařadila ho do databáze oficiálních městských a obecních znaků. Celý proces tvorby nového obecního symbolu byl zakončen udělením dekretu k jeho užívání, který městečku předal předseda dolní komory Parlamentu pan Jan Hamáček.

Městečko Mlázovice má nyní k dispozici, poprvé ve své dlouhé historii, kompletní symboly. Pokud to bude technicky možné, vlajka obce by měla být umístěna na budově Radnice. Samozřejmé je také  užívání při významných příležitostech městečka, jeho organizací a spolků.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!