Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Stomatologická ordinace v Mlázovicích obnovila provoz

31. 01. 2010

Zázraky se dějí. Zubní ordinace v městečku, uzavřená loni v únoru, obnovila oficiálně v lednu 2010 svůj provoz. Pacienti mají k dispozici velmi kvalitní a dostupnou péči.

Když v únoru 2009 oznámil mlázovický zubař MUDr. Myšík, že uzavírá ze zdravotních důvodů svoji ordinaci, vyvolala tato zpráva doslova zděšení v širokém okolí. Ze dne na den se ocitlo více než dvanáct set pacientů bez stomatologické péče. A protože pan doktor byl vyhlášený, netýkalo se uzavření zdaleka jen mlázovických občanů.

Drtivá většina pacientů byla konfrontována s drsným stavem nedostatku některých odborných lékařů v českých zemích. Všichni dlouho slýcháváme o stárnutí zubařů, jejich odchodech do zahraničí a malému počtu nových absolventů, ale až osobní zkušenost napomůže pochopit realitu.

Okamžitě s ukončením stomatologické praxe, započalo městečko obrovskou snahu s cílem sehnat nového zubaře. Prakticky všichni, kteří se v oboru pohybují, byli velmi pesimističtí a předpovídali neúspěch. Vždyť zubaře nemají ani mnohé větší obce či města. Ale co měli dělat stovky pacientů, které nechtěl žádný zubař v okolí přijmout do evidence s odůvodněním plného stavu?

Starosta městečka obětoval snaze sehnat nového stomatologa stovky hodin. Jednal s většinou zubařů na okrese, i s těmi, kteří byli čerstvými důchodci, s představiteli VZP i stomatologické komory. Zjišťoval možnost umístění některého z budoucích absolventů lékařské fakulty UK v Hradci Králové, i možnost získání zubaře z jiného regionu. Ze všech stran však slyšel to samé. Nepřipadá v úvahu, ordinaci zavřete, nemáte šanci nikoho sehnat.

Ovšem díky enormní snaze městečka i velkému úsilí a ochotě Všeobecné zdravotní pojišťovny, došlo ke zlomu. Do mlázovické ordinace se podařilo zajistit velmi kvalitního stomatologa MUDr. Radoslava Janebu z Hradce Králové. Ale to ještě nebylo všechno. Téměř tři čtvrtiny roku trvalo zprovoznění ordinace. Nikoho nezajímalo, že se jedná prakticky o převzetí funkčního obvodu, ale všemožné instituce se k problému postavily, jako by v Mlázovicích doposud zubař nebyl. A tak začalo neskutečné a nepochopitelné kolečko mnoha a mnoha úřadů, institucí, řemeslných úprav a především „stohy“ dokumentů, které byly třeba ke znovuotevření zubní ordinace v Mlázovicích. 

Nakonec se vše podařilo a třetí lednový týden bylo vydáno Krajským úřadem Rozhodnutí o registraci zdravotnického zařízení. Podivné je pouze to, že instituce podílející se na zřizování zdravotnického zařízení lidem zubaře nezajistí. Že lidé nemají ke komu chodit, že někteří zubaři odmítají ošetřit akutní případy, když pacient není jejich, a tudíž je ohroženo zdraví, to málokoho zajímá. Ale když už obec sama sežene náhradu, ač to není její starost, začnou všichni být velmi důležití a začnou se předhánět, kdo bude požadovat více dokumentů a vymýšlet si větší nesmysly. Je to důkaz o naprosté vnitřní zhoubě administrativního systému a o absenci zdravého rozumu mnoha lidí.

Mlázovičtí se ovšem nenechali odradit, a tak mají místní i okolní obyvatelé opět dostupnou kvalitní stomatologickou péči v obecní ordinaci. Ordinační hodiny jsou dvakrát do týdne – ve středu od 9.00 do 18.00 hodin a v pátek od 12.00 do 18.00 hodin. Mimo tuto dobu jsou pacienti ošetřováni na objednání, popř. můžou navštívit ordinaci pana doktora v Hradci Králové.

Telefonní kontakt do mlázovické ordinace zůstává 493 697 212, do hradecké ordinace (např. kvůli objednání) je: 722 966 266. Všichni pacienti, kteří navštěvovali MUDr. Myšíka mají automaticky zajištěnou možnost přijetí do evidence, musí se však objednat a domluvit vstupní prohlídku. Obecní úřad v Mlázovicích doporučuje všem, kteří chtějí služby MUDr. Janeby využívat, aby se k němu objednali a nechali zaevidovat v průběhu letošního jara, protože v opačném případě hrozí, že bude kapacita ordinace již zaplněna.Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!