Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Stát opět zahájí digitalizaci katastrální mapy

30. 05. 2016

Katastrální úřad oznámil, že v červnu letošního roku začnou práce na digitalizaci katastru. Vše by mělo být hotovo do konce roku 2017.

V Mlázovicích se nejedná první digitalizační pokus. Stát chtěl práce zahájit již v roce 2012, ale tehdy narazil na ostrý odpor vedení obce. Radnice vyjádřila jednoznačný nesouhlas s procesem digitalizace katastrální mapy, proběhly diskuze s obyvateli i ostřejší výměny názorů s katastrálním úřadem. Vzhledem k tomu, že se obci podařilo zahájit Komplexní pozemkové úpravy, nakonec k digitalizaci mapy nedošlo a vše bylo zastaveno.

I když Obecní úřad i nadále považuje tvorbu mapy KMD za chybu, nově odstartovaná digitalizace by již neměla mít tak vážné následky, jako kdyby proběhla před lety. Městečko totiž uplynulé roky využilo k mnoha krokům, které výrazně zpřesnily stávající data katastru a pro případná rizika vyplývající z digitalizace mapy se výrazně zmenšil prostor.

Od roku 2012 na území městysu Mlázovice proběhly Komplexní pozemkové úpravy, díky kterým je celý extravilán (nezastavěná část) a také celá osada Mezihoří (včetně zástavby) nově přeměřený fyzicky v terénu a je vytvořena nová digitální katastrální mapa, která je kvalitní a odpovídá skutečnosti. To znamená, že většiny území městysu se zahajovaná digitalizace mapy vůbec nedotkne. 

Proběhne pouze v zastavěné části Mlázovic (intravilánu). A i zde byly vytvořeny v předchozích letech desítky geometrických plánů, které společně se souhlasnými prohlášeními o průběhu hranic, jednoznačně zpřesnily katastrální data a zamezí případným chybám. Měření geodetů, které v Mlázovicích probíhalo a letos ještě probíhá, zajistila hromadně obec. Museli si ho sice platit jednotliví vlastníci nemovitostí, ovšem vzhledem k velké společné objednávce ušetřili zhruba 60% nákladů a mnoho starostí.

Výhodné možnosti zaměření využila naprostá většina majitelů domů a pozemků. Ke konci roku 2016 bude v intravilánu přeměřeno a upřesněno zhruba 90% území. Společně s tím se řešily i chyby týkající se staveb, v souvislosti se stavebním úřadem. Zbylých 10% vlastníků situaci neřešilo.

Samozřejmě, že pracovníci obce budou bedlivě nadcházející digitalizaci sledovat, občany informovat a v případě jakýchkoliv problémů je řešit s příslušnými institucemi. Záhadou ovšem zůstává, proč stát v celé ČR pokračuje v procesu, o kterém dnes již ví, že je sporný a problémy spíše vytváří a konzervuje, než by je odstraňoval. Asi proto, aby v dalších letech zase za další obrovské peníze daňových poplatníků mohl spustit jiný proces, který bude vše napravovat.

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!