Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


S ČEZem jako na houpačce

04. 04. 2015

Po letech slibů mělo letos dojít na plánovanou kabelizaci poloviny městečka. I přes původně potvrzený termín realizace, se akce opět odkládá.

Rok 2015 měl být konečně tím, kdy z velké části obce zmizí shnilé sloupy elektrického vedení a nevzhledné a poruchové dráty. Konkrétně se jednalo o ulice Novopacká, U Porážky, Zemědělská, Na Rašelině, Na Závisti, Na Ohrádce, Přádova a část Hořické. I když energetici počátkem roku svůj záměr potvrdili, nakonec se k překvapení všech kopat nebude. Důvodem je propadlé stavební povolení, které firma ČEZ bude obnovovat několik měsíců. Na samotnou stavbu by již nezbyl čas. A tak se plány přesouvají na první pololetí roku příštího, ale lze tomu věřit?

Městečko od roku 2010, kdy byla na celou akci vytvořena projektová dokumentace, slyšelo z úst distribuční společnosti mnoho termínů, realita však byla jiná. Nejprve měly přednost jiné akce, poté finanční krize omezila většinu investic ČEZu, nyní propadlé stavební povolení. Občanům, kterým stavba ovlivní jejich majetek, se těžko plánují různé opravy, úpravy a především zateplení fasád. Mnoho z nich práce odkládá, ale nelze to dělat do nekonečna.

Totéž platí pro plánování obce. Radnice by ráda opravila řadu chodníků, komunikací či veřejných prostranství, ale dokud nebudou provedeny výkopové práce pro pokládku kabelů, nemá to význam. Většina vynaložených peněz by přišla na zmar, i když jsou stavebníci povinni vrátit vše do pořádku. Ale většinou to není technicky možné.

Neustálé odklady způsobují městečku také problémy v oblasti financí. V lokalitách, kde má ke kabelizaci dojít, je většina součástí veřejného osvětlení a rozhlasu umístěna na zařízení energetiků, které bude demontováno. Proto bude obec muset vynaložit souběžně velké finanční prostředky na obnovu uvedených sítí. K jejich rekonstrukci by stejně muselo dojít, protože jsou již obě na hraně životnosti, ale takto musí zastupitelé již několik let připravit v rozpočtu peníze na osvětlení a rozhlas a v průběhu roku, když se dozví, že kabelizace nebude, vše měnit a připravovat v časové tísni náhradní akce.

I přes veškerá negativa je projekt uložení rozvodů nízkého napětí do země pro městečko velmi přínosný. Budou odstraněna nevzhledná, poškozená a nevyhovující zařízení, mnohdy téměř staletá. Výrazně se také zvýší spolehlivost dodávek energie pro domácnosti. Novou informací je, že ČEZ by měl začít projektovat také kabelizaci zbylé části Mlázovic, a to již v letošním roce. Stavební práce druhé etapy by měly proběhnout v roce 2018. Ale vzhledem ke zkušenostem je třeba tyto termíny brát více než s rezervou.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!