Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Rok 2017 znamenal rekordní investice na území městečka

05. 02. 2018

Uplynulý rok výrazně změnil tvář Mlázovic k lepšímu. Velké akce realizovala obec i další subjekty.

Nejnáročnější akcí se stala kabelizace vedení nízkého napětí, kterou prováděla společnost ČEZ. Všudypřítomný hluk, prach a výmoly ztěžovaly život dlouhých devět měsíců. Výsledek ovšem stojí za to. Z poloviny území zmizely nevzhledné betonové sloupy, zrezivělé nástřešáky a kilometry prověšených drátů. Vše se natrvalo skrylo pod zem. Kromě výrazné estetické proměny několika ulic, se díky této akci znatelně zvýšila spolehlivost dodávek elektrické energie. Městečko souběžně s kabelizací muselo rekonstruovat veřejné osvětlení a rozhlas, takže mnoho ulic je již osvětleno moderními a úspornými svítidly a také dostupnost rozhlasových hlášení je mnohonásobně větší.

Významným a finančně náročným projektem bylo pořízení nové cisterny pro místní hasiče. Díky štědré 90% dotaci z programu IROP, obdržela mlázovická jednotka zbrusu novou zásahovou Tatru 6x6. Její slavnostní předání na náměstí se stalo velkou událostí. Sbor rovněž obdržel velmi nákladné vybavení, díky příspěvku nadací ČEZ a Agrofert.

Městečko provedlo dlouho odkládanou revitalizaci zeleně v areálu sportovišť u koupaliště. Po odstranění starých stromů následovala úprava terénu a výsadba několika desítek vzrostlejších kusů, které již brzy celý prostor znatelně zkrášlí.

Po několikaletém plánování došlo k výměně vstupních portálů zdravotního střediska. Nyní již odpovídají současným požadavkům. Prostory se díky tomu staly bezpečnými a bezbariérovými, což je u objektu, který využívají především senioři a handicapování, velmi důležité.

Akcí, která není na první pohled vidět, ale je velmi důležitá, je kompletní rekonstrukce kotelny místní mateřské školky. Vysloužilé, více než dvacetileté kotle nahradila moderní kondenzační technologie. Kromě vyšší spolehlivosti provozu dojde k výrazným úsporám při spotřebě plynu.

Historickou událostí se stala tvorba nového obecního praporu. Renomovaný heraldik vytvořil poprvé v historii tento symbol městečka, zároveň došlo k úpravě obecního znaku. Vše bylo zakončeno schválením insignií v Parlamentu a předáním dekretu na jejich užívání z rukou předsedy Poslanecké sněmovny ČR.

Po mnoha desetiletích se dočkaly opravy hodiny na obecním kostele. Městečko také zakoupilo sněhovou frézu, nechalo prořezat lipovou alej ke hřbitovu a opravit místní komunikaci v osadě Mezihoří.

I v roce 2017 se pokračovalo v obnovách obecního bytového fondu, uvolněné byty prošly kompletní rekonstrukcí. Několik měsíců trvala také realizace další etapy rekonstrukce radničního sálu. Tentokrát se měnily dveře a obložky, demontovala nefunkční vzduchotechnika a upravoval vstup z chodby.

Mnoho času a náročnou součinnost obce si vyžádala digitalizace katastrální mapy Mlázovic, která byla dokončena během loňského podzimu. V rámci příprav muselo městečko vynaložit nemalé peníze na výkup mnoha pozemků, aby se odstranily chyby a nepřesnosti z minulosti a všechna veřejná prostranství ležela na obecních pozemcích.

Velkým tématem většiny obyvatel byla diskuze o případném otevření obecního obchodu. Desítky či spíše stovky hodin práce úřadu byly věnovány přípravám dalších žádostí o dotace a projektů na příští roky.

Městečko již tradičně podporovalo sportovní vyžití obyvatel (cvičení dětí, cvičení MŠ, cvičení žen, neregistrované sportovce), různé dětské a kulturní akce. Veřejnost velmi ocenila zajištění frézování stop pro běžecké lyžování během vydařené zimy 2016/2017.

Nezahálela ani dceřiná společnost Mlázovické služby, s.r.o.. Kromě její běžné provozní činnosti velmi pokročila oprava domu č.p. 75 na malém náměstí a zakoupen byl nový traktorový vlek, který splňuje legislativní požadavky pro provoz na komunikacích. Během roku začala připravovat náročné převzetí provozu mlázovické pošty. V neposlední řadě zahájila prodej papírenských a úklidových výrobků organizacím a veřejnosti, za výrobní ceny.

Kromě městečka investovali na jeho území také další firmy. O kabelizaci ze strany ČEZu již byla řeč, tato společnost ještě během roku 2017 rovněž kompletně vyměnila linky vedení vysokého napětí do Mlázovic i do Mezihoří. Lesy ČR postavily novou cestu na Kamensku, na hranici s naším katastrem. Vodohospodáři vyměnili dlouhý a důležitý úsek vodovodu v Novopacké ulici. Krajská správa silnic provedla během podzimu generální rekonstrukci silnice do Šárovcovy Lhoty.

Rok 2017 znamenal jednoznačně rekordní investice do rozvoje Mlázovic. Sama radnice investovala, především díky dotacím, neuvěřitelných 14 milionů korun, ostatní subjekty utratily na mlázovicku zhruba 40 miliónů korun. I díky aktivitě obce. Pro srovnání: z běžného rozpočtu obce je na nemandatorní (tedy nepovinné) výdaje městečka možné využít jen kolem 3,5 milionů Kč za rok. 

Masivní rozvoj by mohl pokračovat i v dalších letech. Již pro rok 2018 je potvrzeno několik zajímavých investic obce i dalších firem. Několik velkých projektů je připravováno ještě na další období. Důležitý je i fakt, že nejsou financovány zbytečnosti, ale v zásadě se jedná o obnovu životně důležité infrastruktury a dalších oblastí, které obyvatelé Mlázovic každodenně používají nebo jim zpříjemňují život.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!