Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Rok 2015 ve znamení menších projektů

20. 01. 2016

Rozsáhlá údržba obecních budov, bytů, veřejných prostranství a především obnova kanalizace. Tak by se dal ve stručnosti charakterizovat uplynulý rok.

Málo viditelné, ale o to důležitější, bylo dokončení Komplexních pozemkových úprav katastru, které více než tři roky projektoval Státní pozemkový úřad. Tento proces vnesl do území pořádek a zhodnotil všem vlastníkům jejich pozemky.

Mezi nejsledovanější akce roku patřila rekonstrukce mlázovické hospody. Její předchozí nájemce ukončil v březnu činnost, zastupitelé se rozhodli prostory zásadně obnovit před jejich dalším pronajmutím. Společně s restaurací doznala zásadních změn rovněž technologie kuchyně. Kromě obce se na investicích podílel také nový nájemce.

Obecní rozpočet nejvíce zatížily opravy kanalizace. Gebauerova ulice se po několika letech rozloučila s havarijním stavem kanalizačního vedení. Nyní je v části této ulice položeno zcela nové potrubí, včetně přípojek a dešťového systému. Odstraněny byly také poruchy v Novopacké ulici a v Rybníčkách.

Po čtyřech letech městečko dokončilo rozsáhlou revitalizaci hřbitova spočívající v kompletní opravě kapličky, hřbitovní zdi, restaurování kamenného kříže, výsadbě nové zeleně, vybudování parkoviště, výměny dlažby, vybudování bezbariérového přístupu, terénních úpravách a dalších úkonech, které zásadně změnili vzhled místa posledního odpočinku.

Sportovci se dočkali rekonstrukce sociálního zázemí sportovní haly a regenerace umělého povrchu na tenisovém kurtu. Na školkovém hřišti jsou instalovány zbrusu nové herní prvky a upravená zeleň. Ve školce byla rovněž namontována izolace střechy.

Městečko nezapomnělo ani na své budovy. V létě provedlo důležité odvodnění základů části Radnice, během podzimních měsíců došlo k obnově prostor kluboven. Jako každý rok, i v roce 2015 byl využit odchod několika nájemníků ke kompletním úpravám bytové infrastruktury, před novým pronájmem.

Příspěvková organizace obce Domov důchodců, po masivních investicích do zateplení v roce 2014, opět viditelně zlepšila stav svých budov. Tentokrát byla na budovu okálu položena nová střešní krytina, včetně veškerých doplňků.

V loňském roce započala projektová příprava rekonstrukce hasičské zbrojnice, na jejíž rozsáhlé úpravy chce obec zkusit získat dotace. Nyní se dokončuje projektová dokumentace a bude se žádat o stavební povolení.

Počátkem uplynulého roku byl zakoupen nový stroj na zimní údržbu chodníků. Úklid sněhu touto technikou je díky němu mnohem rychlejší a kvalitnější. Úpravy doznal také program obecní meteostanice, která nyní zobrazuje mnohem více údajů o počasí.

Mlázovice pokračovaly v zaměřování hranic budov a pozemků, v rámci přípravy na digitalizaci katastrální mapy. V návaznosti na zjištěné údaje došlo k uzavření mnoha smluv o výkupu a prodeji pozemků v lokalitách, kde zjištěný stav neodpovídal záznamům v katastrální mapě. Městečko, ve snaze řešit problematiku parkování u bytovek „Na Ohrádce“, vykoupilo další dvě garáže, které nyní pronajímá nájemníkům vlastních bytů.

Rok 2015 znamenal výrazný zlom v kulturně - společenském dění. Velmi aktivní sdružení „Mlázovičtí rodiče dětem“ připravilo pro děti i dospělé neuvěřitelné množství zajímavých akcí. Svojí částí přispěla i obec a další pořadatelé, takže měli obyvatelé městečka k dispozici nepřeberné možnosti společenského vyžití.

Ovšem ne vše se podařilo podle plánů. Společnost ČEZ opět odložila kabelizaci spodní části Mlázovic, na kterou je navázána obnova veřejného osvětlení, rozhlasu a chodníků. Na kostele zůstávají, oproti původním plánům, stále okna v havarijním stavu, protože Královéhradecký kraj již popáté za sebou na tuto akci neposkytl dotaci.

I přes drobné nezdary lze rok 2015 hodnotit jako úspěšný. V Mlázovicích se pořád něco dělo. Budování, opravy, ale i potkávání obyvatel při mnoha příležitostech. Proto se do městečka rádi vrací jeho rodáci, chalupáři, ale i obyčejní návštěvníci.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!