Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Rok 2014 by měl být rokem velkých projektů

03. 02. 2014

V novém rozpočtu městečka, schváleném na konci prosince, je naplánována řada investic a zajímavých akcí. Seznam bude ještě upraven podle výsledků žádostí o dotace.

Jedním z největších výdajů v historii obce, za bezmála 4 miliony korun, je realizace velkého projektu „Snížení energetické náročnosti domova důchodců“, který se připravoval tři roky a na nějž je získána dotace z evropských fondů. Výměna oken a dveří, zateplení fasád a půdních prostor, jsou životně důležité úkony, které razantně sníží provozní náklady v dalších letech a zvýší komfort klientů i zaměstnanců.

V plánu je také třetí etapa revitalizace mlázovického hřbitova. Dokončena bude rekonstrukce kapličky (výměna oken a dveří, vnitřní podlahy, oprava omítek, oprava fasády a obnova pískovcových prvků). Opravy se dočká vstupní brána, v areálu se objeví bezbariérové vstupy, nové lavičky a další drobnosti. Pokud městečko získá dotaci z Programu obnovy venkova, dojde konečně k dokončení chodníku od křižovatky do „Rybníček“ až ke hřbitovu a k obnově zanedbaných parkovacích ploch.

Rovněž na získání dotace je závislé restaurování vitrážových oken v místním kostele, které jsou již několik let v havarijním stavu. O dotaci Radnice žádá již třetím rokem, zatím neúspěšně. Naopak, jisté je již poskytnutí prostředků z Ministerstva zemědělství na restaurování obou soch na malém náměstí.

Po několika letech příprav se rozroste vodovodní řád, konkrétně posílením kapacity a změnou trasy na konci Hořické ulice (směrem ke hřbitovu). Z vodohospodářského hlediska dojde konečně na obnovu kanalizačního sběrače odvádějícího vodu z pramene u Žabky a jejího okolí. Dosavadní vedení je v katastrofálním stavu. Na několika místech nasává obrovské množství materiálu, které znehodnocuje polní pozemky ucpává kanalizaci v lokalitě „Rybníček“.

Městečko každoročně investuje nemalé prostředky na opravy bytového fondu, letošek nebude výjimkou. Kromě obnovy prázdných bytů dochází k mnoha opravám na společných zařízeních a prostorách.

K malé radosti vedení obce musí dojít k rekonstrukci kotelny Radnice. Naštěstí, poté co v předchozích letech bylo oddělováno a obnovováno topení v jednotlivých částech budovy, chybí jen malá část. Ta původně měla ještě vydržet, ale zásadní havárie z konce roku urychlila rozhodnutí co nejdříve skoncovat se starým topením, jehož provoz je značně neekonomický a neustále problémový.

Dostane se také na rekonstrukci sociálního zařízení a šaten v tělocvičně. Akce byla přesunuta z loňského roku, kvůli zvýšení nákladů na nové koupelny a WC v mateřské škole. Ovšem odpudivý vzhled a především havarijní stav veškerých inženýrských sítí již opravdu nesnese odkladu.

Na nových částech Radnice odborná firma dokončí nátěry kovových prvků, naváže na loňské práce. Již šestou etapou od roku 2007 bude pokračovat modernizace obecního sálu. Tentokrát se zaměří na výměnu veškerých dveří a obložení u vstupu, poté prostory dostanou novou výmalbu.

Ve školce je naplánována výměna interiérových dveří a malování. Po desetiletích se dočká obnovy nátěr obou hodinových ciferníků na mlázovickém kostele. Jedná se o poměrně složitý úkon, který budou pracovníci provádět za pomocí lanové techniky.

Ještě před sezónou bude na koupališti instalována nová houpačka (za zlikvidovanou starou), dokončí se lavičky a bariéra oddělující brouzdaliště. Nad břehem k fotbalovému hřišti se objeví nová zeleň.

Intenzivně bude pokračovat zaměřování obecních budov, pozemků a veřejných prostranství tak, aby i obec včas předešla problémům souvisejícím s digitalizací katastrální mapy. Městečko je také připraveno k výkupu pozemků v rámci pozemkových úprav.

Dceřiná společnost Mlázovické služby, s.r.o. má v plánu pokračovat v rekonstrukci domu č.p. 75 a pokud to situace dovolí, mělo by dojít k nákupu traktorové káry, která by měla nahradit tu dosavadní.

Stranou nezůstane ani podpora sociálních služeb, sportovních aktivit, akcí pro děti a rozvoj kulturních aktivit.

I přes velké plány, které jsou investičně velmi náročné, mělo by hospodaření Mlázovic zůstat v roce 2014 zdravé a vyrovnané. Do jaké míry se podaří smělé představy naplnit, záleží na přidělených dotacích i na vývoji ekonomiky, od které se odvíjí naplněnost rozpočtu obce.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!