Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Městečko provozuje již třetím rokem místní pobočku Pošty. Jak hodnotíte tento provoz (oznámkujte jako ve škole)?


100bar100 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 7

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Revitalizace hřbitova je u konce

12. 01. 2016

Městečko výrazně upravilo místo posledního odpočinku. Obnova trvala čtyři roky.

Mlázovický hřbitov byl na současném místě založen v roce 1888, protože původní hřbitov kolem kostela již přestal vyhovovat. Jeho vznik však provázely problémy. Nikdo z mnoha hospodářů tehdy nechtěl prodat svá pole, a i když se městečko v posledních letech rozrostlo, hřbitov zůstává stále poměrně vzdálený od zástavby. Původní plány počítaly s tím, že kaplička bude na středu pohřebiště a stejná část, jako je od kapličky k silnici, bude také zrcadlově obráceně k lesu. Tyto plány však zůstaly nenaplněny. Několik generací se o hřbitov vzorně staralo, stačilo provádět pouze běžnou údržbu. Na velké úpravy hřbitov teprve čekal.

Prvotním impulsem k zahájení velkých změn byla anketa, kterou uspořádala na jaře roku 2011 mlázovická radnice. V té více než 90% účastníků vyjádřilo přání odstranit přestárlé tůje, které ničily a znečišťovaly většinu hrobů. Nájemci hrobových míst rovněž uváděli další návrhy, co na hřbitově vylepšit či opravit. Vzhledem ke špatnému stavu kapličky a části obvodové zdi, zastupitelé navrhovali již delší dobu úpravy hřbitova. Proto po vyhodnocení průzkumu dali zelenou zásadní úpravě lokality.

První na řadu přišly motorové pily. Počátkem roku 2012 provedli pracovníci městečka odstranění všech stromů, včetně pařezů. Po desetiletích se otevřely různé zajímavé pohledy. Holá místa zde však nezůstala dlouho, za pár týdnů vysázeli zahradníci novou zeleň.

Nejvýraznější zásahy čekaly kapličku. Stavba z roku 1891 přečkávala v dezolátním stavu. Nejprve bylo nutné vyměnit střešní krytinu, instalovat nové klempířské prvky a vůbec poprvé instalovat okapní systém. Do té doby stékala všechna dešťová voda do fasády. Velkým zásahem prošla také zvonička, která byla silně poškozena korozí.

Následovalo podřezání proti zemní vlhkosti, vnitřní omítky, opravy statických trhlin, nové podlahy. Vyměněna byla také okna a dveře. Jako nejsložitější se ukázala fasáda. Dílčí oprava nebyla již možná. Téměř neřešitelná se zdála být obnova plastických prvků fasády. Klasickou technologií je nebylo možné obnovit kvůli astronomické ceně. Ale i prefabrikované polystyrenové římsy stály více, než si obec mohla dovolit. Nakonec se podařilo najít výrobce na Moravě a dojednat speciální cenu. Celý fasádní systém je navíc prodyšný a umožňuje budově „dýchat“. Na závěr řemeslníci provedli nátěry vnitřních i venkovních omítek a kameník obnovil pískovcové sokly a další prvky.

Proměnou kapličky ale celý projekt neskončil. Velmi důležitá byla sanace zadní části obvodové zdi. Musela být kompletně odkopána zemina nahromaděná z pole, která již zeď začala vychylovat. Zemní práce doprovodila rovněž výstavba drenáže a odvodnění.

Kompletní renovace se dočkala kovaná vstupní brána i přední plot. Restaurátorským zásahem prošel pískovcový kříž uprostřed hřbitova. Neplánovaně došlo k výměně poškozené vodovodní přípojky a před plotem se objevilo zbrusu nové parkoviště, včetně alejových stromů. Definitivně zmizel postrach většiny seniorů – několikaschodový vstup. Dnes jsou veškeré pochozí plochy bezbariérové, což ocení také mnozí kameníci pečující o hroby.

Stavební práce zakončila výměna dlažby v celém areálu. Tento krok byl pečlivě zvažován, nakonec zvítězila myšlenka provést veškeré potřebné práce v rámci jedné revitalizace a nevracet se na hřbitov za pár let znovu. Původní dlažba totiž vykazovala řadu vad. Poškodily ji kořeny tůjí, a také tyto stromy při kácení. Nebylo možné větve odřezávat na hrobová místa a tak to mnohde odnesl chodník. Připočteme-li k tomu nutnost nového dláždění kolem kapličky, vodovodu či pod lavičky a špatný stav zámkové dlažby, která byla jakýmsi pokusným prototypem výrobce (nedostatečně lisovaná, odlupovali se z ní šupiny), bylo rozhodnuto o její výměně. Je nutné připomenout, že si v minulosti řada lidí stěžovala na typ použité dlažby – tzv. „íčka“, která se podle mnohých nehodila na hřbitov z konce 19. století. Nyní položená dlažba imituje původní historický kámen, zároveň je barevně sladěná s okolním pískovcem. Podařilo se jí pořídit za výjimečně nízkou cenu, podobně jako její pokládku.

Pořízen musel být také nový kontejner na hřbitovní odpad, ten původní již nebylo možné opravit. Drobné úpravy doznala rovněž místa odběru vody, na jaře se objeví upravený držák nářadí a odpočinkové lavičky.

Koncem roku 2015 končí projekt složité a rozsáhlé obnovy. Mlázovice mají nyní velmi důstojné místo posledního odpočinku, kde mohou lidé s úctou vzdát hold svým předkům.

 

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!