Malebné městečko v překrásném
kraji na hranici Českého ráje a Podkrkonoší.
10. 07. 2010
Začátkem června dokončil akademický sochař Roman Sklenář opravu Pomníku padlých na Náměstí. Kompletního restaurátorského zásahu se tato památka dočkala vůbec poprvé ve své historii.
Pomník padlých byl na mlázovickém Náměstí odhalen v roce 1928, u příležitosti I. Sjezdu rodáků a přátel městečka. Socha byla pořízena nákladem z obecní pokladny. Byla to tehdy velká sláva, které se zúčastnili všichni významní představitelé obce a místních spolků. Do pískovce byla vytesána jména všech padlých a nezvěstných mlázovických občanů v I. světové válce. V roce 1945 přibyla na čele pomníku ještě pamětní deska s mlázovickými oběťmi II. světové války.
Od té doby však uplynulo více než 80 let a zub času vykonal své. I když se v průběhu let provedlo několik dílčích zásahů, především omytí, drobné tmelení či impregnace proti vodě, stav uměleckého díla ve tvaru husitského palcátu se zhoršoval. Když v loňském roce začaly dokonce opadávat části kamene, kde byla vytesána jména obětí, rozhodli se zastupitelé pro celkovou obnovu.
Dílo bylo svěřeno akademickému sochaři a restaurátorovi Romanu Sklenářovi z Lužan. Ten prováděl v Mlázovicích již restaurování Sloupu se sochou Panny Marie v roce 2008. Aby vůbec mohlo dojít k zahájení prací, musela být spodní část pomníku ošetřena speciálním přípravkem, který vytvrdil povrch. V opačném případě by došlo při mytí k odstranění mnoha písmen ze jmen obětí. Následovalo tmelení a rekonstrukce jednotlivých částí, barevné patinování, úprava proti vodě a mechu. Restaurování se dočkaly také měděné části, ze kterých na kámen stékala zelená měděnka. Nakonec bylo upraveno okolí základového kamene.
Pomník padlých byl opraven ještě před Sjezdem rodáků, aby vhodně dotvářel revitalizované plochy Náměstí. Nyní, po dlouhých letech, je opět dominantou centra městečka a důstojným místem uctění památky mlázovických občanů, kteří padli za svobodu.
Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!