Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Restaurace Radnice nekončí, její provoz převzalo městečko

10. 04. 2019

Hosté se i nadále mohou těšit na kvalitní kuchyni, pořádání firemních i rodinných akcí a vše další, na co byli po léta zvyklí. To vše v příjemném modernizovaném prostředí.

Když koncem roku 2018 podal výpověď tehdejší nájemce mlázovické hospody, pan Zdeněk Fišer ml., obávali se zastupitelé i občané, že bude velmi problematické zachovat její provoz v dalších letech. A pesimistické úvahy se naplnily. Obec vyhlásila záměr pronájmu provozovny a informaci intenzivně šířila do dalekého okolí. Prostřednictvím celé řady osob pohybujících se v oboru se snažila najít vhodného provozovatele. Přesto se nenašel nikdo, kdo by zastupitele přesvědčil, že dokáže navázat na své předchůdce a dobře provozovat tuto živnost. Stejně tak se nepodařilo přesvědčit končícího hospodského, aby své plány přehodnotil.

Uzavřením Restaurace Radnice by občané kromě klasické hospody přišli také o závodní stravování (na obědy sem denně chodí desítky strávníků) a nebylo by možné pronajímat kulturní sál pro firemní akce (všichni chtějí doprovodný gastroservis). V neposlední řadě by ztratili důležité zázemí pořadatelé všech kulturních a dětských akcí pořádaných v budově Radnice. Na venkově navíc hospoda slouží jako přirozené místo setkávání lidí. Jiné takové celoročně v Mlázovicích není.

Ke konci března tedy stálo zastupitelstvo před dvěma špatnými variantami. Buď dojde k úplnému uzavření hospody, nebo se obec pokusí její provoz převzít. Rozhodnutí muselo padnout rychle, protože jakmile dojde k uzavření takovéhoto provozu, odchodu zaměstnanců a zákazníků, pozdější obnova je v dnešních podmínkách prakticky nemožná. V rámci zachování služeb občanům i dlouholeté tradice, zvítězila divoká myšlenka vlastního provozu. A tak od pondělí 8. dubna 2019 je obecní restaurace v Mlázovicích realitou. Tuto cestu podpořilo jednomyslně celé zastupitelstvo. Důležité také bylo, že restaurace nepotřebuje žádnou větší investici. Kompletní modernizací, včetně kuchyně, prošla před čtyřmi lety.

Fakticky provoz převzala dceřiná společnost městečka Mlázovické služby, s.r.o., která je svojí podstatou k zajištění podnikatelské činnosti vhodnější a již dnes provozuje Poštu, prodej papírenského a drogistického zboží či komunální služby pro další organizace. Většina dosavadních zaměstnanců tím přešla pod Mlázovické služby.

I když veřejnost pokračování provozu jednoznačně podpořila, další měsíce budou pro zaměstnance restaurace i samotnou obec velmi těžké. V dnešní době je téměř nemožné sehnat kvalitní pracovníky, zvláště určité profese. Kuchaři raději pracují na linkách v automobilovém průmyslu nebo jezdí dodávkami přepravních společností. Přesto bude nutné stále hledat a tým lidí v hospodě posílit. Především v kuchyni.

Jakkoliv se zdá rozhodnutí městečka bláznivé (a ono opravdu je), podobný model se stává stále častější. Aby obce i některá menší města zachovala důležité služby pro své občany, berou si pod svá křídla místní hospody. Pravdou však je, že v naprosté většině se jedná o menší provozovny, které nejsou tolik závislé na produkci kuchyně. V tom jsou Mlázovice výjimkou a chod je v porovnání s jinými obcemi ještě složitější.

K provozování domova důchodců, školky, sběrného dvora, zdravotního střediska a pošty, nyní přibyla ještě hospoda. Přitom v normálně fungující zemi by měla obec s necelými šesti sty obyvateli, z dlouhého výčtu, řešit maximálně školku. Ale pokud se z Mlázovic nemá stát pouze noclehárna, kam budou lidé jezdit jen na přespání nebo na chalupu, asi není jiná cesta. I když je rozhodnutí o vlastní hospodě na samé hranici možností městečka, možná i trochu za ní.

Od pondělí 15. dubna 2019 se vrací restaurace k běžné otvírací době a standardnímu chodu. Kromě oblíbeného poledního menu bude i nadále poskytovat širokou paletu služeb v podobě kvalitní gastronomie, zajištění rodinných oslav, firemních akcí, svateb a dalších událostí. Jakmile to počasí dovolí, začne také výroba oblíbené mlázovické zmrzliny.

Více než 200letá tradice nepřetržitého provozu mlázovické hospody na radnici pokračuje. O tom, na jak dlouho, rozhodnou obyvatelé městečka četností svých návštěv a také další hosté využívající dlouhé roky jejích vyhlášených služeb.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!