Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Rekonstruované koupaliště začalo sloužit veřejnosti

08. 07. 2010

Více než rok trvala složitá oprava mlázovické požární nádrže. I přes velkou nepřízeň jarního počasí byly práce dokončeny počátkem června tak, aby nebyla narušena prázdninová sezóna.

I když byla poslední větší oprava a rozšíření mlázovického koupaliště provedena v roce 1993, technický stav stavebních prvků byl označen na mnoha místech jako havarijní, a tak bylo přistoupeno ke kompletní rekonstrukci. Ta se uskutečnila především díky finanční podpoře Královéhradeckého kraje. Z programu obnovy venkova obdrželo městečko 500 tisíc korun v roce 2009. V tomtéž roce proběhly také veškeré stavební práce a dotační projekt byl v prosinci téhož roku ukončen.

Stojí za zmínku, že v rámci rekonstrukce bylo speciální technologií vylito nové dno, vybourány části poškozených bočnic, obnovena utržená římsa a v neposlední řadě obroušeny a zušlechtěny boky nádrže, včetně zhotovení dodatečných dilatačních spár, na které původní stavitelé pozapomněli. Renovační práce byly prováděny speciální stavební chemií švýcarské firmy SIKA.

Kvůli obrovskému rozsahu prací provedených v loňském roce, se zastupitelé městečka rozhodli, že by bylo dobré provést i další drobné práce, které by koupaliště dokončili jako celek. Proto byla nádrž na jaře vypuštěna a opatřena vnitřním nátěrem. Kvůli nepřízni počasí se na jeho provedení čekalo osm týdnů! Naštěstí ho bylo možné dokončit včas, aby bylo koupaliště napuštěné alespoň na sjezd rodáků.

Dalším dílčím vylepšením byla výměna přítokového potrubí z napájecí šachty. Staré přisávalo mnoho nečistot a kvůli velkým netěsnostem se v něm ztrácelo množství vody. Výměny se dočkalo také přítokové a odtokové šoupě. Obě pamatovala několik desetiletí, což mělo za následek velké ztráty vody z nádrže a pomalý přítok. Vyměněno bylo i letité a shnilé zábradlí schodišť.

V průběhu jara bylo rovněž provedeno vybudování okapového chodníčku, podél tří boků (na poslední stranu nebyly k dispozici finance). Dešťová voda již nyní nestéká za konstrukci nádrže a nedochází k jejímu poškozování. Lépe se provádí sekání trávy a v neposlední řadě se zvýšila bezpečnost – nikde již neční ostré hrany.

Městečko má nyní k dispozici vodní plochu ke koupání, za kterou by se nemuselo stydět ani lecjaké větší město. Pro občany i návštěvníky Mlázovic se opět zvýšil komfort vybavenosti a možnost využití volného času.

Pouze pro pořádek ještě dodáváme, že z legislativního hlediska není mlázovická vodní plocha klasifikována jako koupaliště, ale jako požární nádrž. Nesleduje se zde kvalita vody, není plavčík. Koupání je pouze na vlastní nebezpečí, podobně jako v jiných přírodních nádržích.


Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!