Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice Městys Mlázovice

Anketa

Měla by obec usilovat o rekonstrukci tenisového hřiště (staré již dosluhuje)?


100bar100 %

bar0 %

Celkový počet hlasů: 3

Používat anketu a komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Chcete se registrovat?


Radniční hodiny opět odbíjí čas

08. 12. 2016

Po několikaleté přestávce jsou hodiny na Radnici opět slyšet. Chod ručiček i zvukovou kulisu zajišťuje zbrusu nový stroj.

Když v 80. letech zprovoznila skupina nadšenců hodiny na budově mlázovické Radnice, byli na ně mlázovičtí občané patřičně hrdí, protože v té době by se jich po republice, v tak malé obci, mnoho funkčních nenašlo. Staly se součástí každodenního života v městečku.

Po mnoha letech provozu musela přistoupit v roce 2007 obec k celkové repasi zařízení. Veškeré práce provedl jeden z nejzkušenějších odborníků v republice pan Otakar Zámečník, který byl po dlouhá léta uznávaným hlavním pražským orlojníkem. Došlo k vyřazení nepřesného kyvadla a namontování řídící elektroniky, která sama hlídala přesný čas. Již tehdy byli zástupci obce upozorněni, že část hodin, která se stará o pohyb bicích komponent na střeše je neopravitelná, protože obsahuje po domácku vyrobené komponenty, především ozubená kola. A protože již neexistují originální vzory, nelze nová soukolí vyrobit.

I když hodiny šly po celou dobu bezvadně, asi po osmi letech od repase bylo nutné bicí část definitivně odpojit. Nefungovala spolehlivě a byla prakticky neopravitelná. Městečko zvažovalo jak dál a bylo rozhodnuto, že na Radnici dojde ke kompletní výměně hodin a použitelné komponenty se využijí při plánovaném zpuštění věžních hodin na kostele.

A tak se i stalo. Koncem listopadu provedl opět orlojník pan Zámečník, společně s kolegou, demontáž původního zařízení a na průčelí nejstarší budovy v obci spustily zcela nové hodiny. Úplně nová je také část, která se stará o akustické odbíjení čtvrtí a celých.

Nové hodiny jsou téměř bezúdržbové, dokážou samy reagovat na přechod zimního a letního času, stejně tak na výpadky elektrického proudu. O naprosto přesný čas se stará přijímač signálu DCF vysílaného z německého Mnichova. Po několika letech se nyní můžou místní i návštěvníci spolehnout na přesný čas radničních hodin a zároveň se těšit jejich odbíjením.

Fotogalerie

Komentáře

Příspívat do komentářů mohou pouze registrovaní uživatelé. Pokud máte zájem psát komentáře, proveďte nejdříve svou registraci.
Vložení komentáře

Dosud nebyly ke článku vloženy žádné komentáře. Buďte první!